Naděje pro gepardy. Ve Spojených státech se narodila první gepardí mláďata z umělého oplodnění

Zoologové doufají, že se jim díky tomuto úspěchu do budoucna podaří zajistit větší genetickou pestrost v populaci těchto vzácných kočkovitých šelem. Zoo ve městě Columbus v americkém státě Ohio se pochlubila dvěma koťaty. Jsou to první gepardí mláďata na světě narozená díky umělému oplodnění. „Pro gepardy je to velká zpráva. Pravděpodobně jeden z největších průlomů, jakého jsme dosáhli," říká zooložka.

Columbur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matkou geparďat je šestiletá samice Savannah, která pochází ze zoo v anglickém Colchesteru. Je to její druhý vrh.

Počty gepardů ve volné přírodě klesají kvůli úbytku přirozeného prostředí, ilegálnímu obchodu nebo třeba lovu | Foto: David W Černý | Zdroj: Reuters

Sameček a samička se narodili před týdnem a podle viceprezidenta columbuské Zoo pro zdraví zvířat Randyho Judge se jim daří dobře. Televize ABC uvedla, že samec váží 480 gramů a samice 350 gramů. Podle chovatelů, kteří mláďata sledují 24 hodin denně, jsou jejich oči, uši, tlamy i tlukot srdce v pořádku a gepardice Izzy, která je porodila, se o ně skvěle stará.  

V Zoo Dvůr Králové se po 30 letech narodili lvi berberští. Ošetřovatelé už je pouštějí do výběhu

Číst článek

Odborníci ze Smithsonova institutu a z columbské zoo získali semeno gepardího samce Slashe z texaského zařízení pro divoká zvířata a taky vajíčko šestileté samice Kibibi. Ta nikdy potomky neměla a nyní už je příliš stará na to, aby přirozeně zabřezla.

Důležité geny

Její geny jsou ale zároveň důležité, protože zbývající populace gepardů není příliš geneticky pestrá. Kibibi odborníci odebrali vajíčka v listopadu, embrya oplodněná metodou in vitro poté umístili do dělohy tříleté samice Izzy, která tedy minulý týden vrhla dvě mláďata.

Náhradní matka Izzy i biologická matka Kibibi mají blízko ke svým chovatelům a bez problémů jim dovolují dělat ultrazvuky, rentgeny a další procedury.

Jedním z největších důvodů, proč je vrh dvou mláďat tak mimořádný, je již zmíněná malá genetická pestrost zbývající populace. Gepardů je nyní v divočině už jen asi 7,5 tisíce. Mezinárodní svaz ochrany přírody je momentálně považuje za zranitelné, ale už v roce 2016 jedna studie volala po jejich přeřazení mezi ohrožené druhy.

Ohrožený druh

Gepardí počty klesají kvůli úbytku přirozeného prostředí, ilegálnímu obchodu, lovu i jiným konfliktům s lidmi. Za posledních 50 let podle Smithsonova institutu zmizeli nejméně ze 13 zemí. Z gepardů držených v zajetí není podle CNN schopná reprodukce zhruba třetina, ať už kvůli věku, zdraví nebo chování.

Proces umělého oplodnění u gepardů navíc není jednoduchý. Odborníci na něm pracovali 15 let, tento pokus byl celkově třetí a první, který vyšel. Poznatky získané díky gepardům by navíc mohli pomoct i při záchraně dalších druhů.

Ondřej Klapal, sot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme