Naděje pro gepardy. Ve Spojených státech se narodila první gepardí mláďata z umělého oplodnění
Zoologové doufají, že se jim díky tomuto úspěchu do budoucna podaří zajistit větší genetickou pestrost v populaci těchto vzácných kočkovitých šelem. Zoo ve městě Columbus v americkém státě Ohio se pochlubila dvěma koťaty. Jsou to první gepardí mláďata na světě narozená díky umělému oplodnění. „Pro gepardy je to velká zpráva. Pravděpodobně jeden z největších průlomů, jakého jsme dosáhli," říká zooložka.
Sameček a samička se narodili před týdnem a podle viceprezidenta columbuské Zoo pro zdraví zvířat Randyho Judge se jim daří dobře. Televize ABC uvedla, že samec váží 480 gramů a samice 350 gramů. Podle chovatelů, kteří mláďata sledují 24 hodin denně, jsou jejich oči, uši, tlamy i tlukot srdce v pořádku a gepardice Izzy, která je porodila, se o ně skvěle stará.
V Zoo Dvůr Králové se po 30 letech narodili lvi berberští. Ošetřovatelé už je pouštějí do výběhu
Číst článek
Odborníci ze Smithsonova institutu a z columbské zoo získali semeno gepardího samce Slashe z texaského zařízení pro divoká zvířata a taky vajíčko šestileté samice Kibibi. Ta nikdy potomky neměla a nyní už je příliš stará na to, aby přirozeně zabřezla.
Důležité geny
Její geny jsou ale zároveň důležité, protože zbývající populace gepardů není příliš geneticky pestrá. Kibibi odborníci odebrali vajíčka v listopadu, embrya oplodněná metodou in vitro poté umístili do dělohy tříleté samice Izzy, která tedy minulý týden vrhla dvě mláďata.
Náhradní matka Izzy i biologická matka Kibibi mají blízko ke svým chovatelům a bez problémů jim dovolují dělat ultrazvuky, rentgeny a další procedury.
Jedním z největších důvodů, proč je vrh dvou mláďat tak mimořádný, je již zmíněná malá genetická pestrost zbývající populace. Gepardů je nyní v divočině už jen asi 7,5 tisíce. Mezinárodní svaz ochrany přírody je momentálně považuje za zranitelné, ale už v roce 2016 jedna studie volala po jejich přeřazení mezi ohrožené druhy.
Ohrožený druh
Gepardí počty klesají kvůli úbytku přirozeného prostředí, ilegálnímu obchodu, lovu i jiným konfliktům s lidmi. Za posledních 50 let podle Smithsonova institutu zmizeli nejméně ze 13 zemí. Z gepardů držených v zajetí není podle CNN schopná reprodukce zhruba třetina, ať už kvůli věku, zdraví nebo chování.
Proces umělého oplodnění u gepardů navíc není jednoduchý. Odborníci na něm pracovali 15 let, tento pokus byl celkově třetí a první, který vyšel. Poznatky získané díky gepardům by navíc mohli pomoct i při záchraně dalších druhů.
The Columbus Zoo welcomed two new cheetah cubs last week. Their mom, Izzy, is a first time mom and a surrogate mom as well! She's taking very good care of her new cubs. pic.twitter.com/IUGYoHt4EH
— CBS 13 News (@WGME) February 25, 2020