Kanadští vědci zjistili, že ptáci mohou měnit své písně. Jednoznačné vysvětlení ale pro jev nemají

Zkoušeli jste se někdy naučit rozpoznávat ptactvo podle zpěvu? Jednotlivé ptačí druhy mají svoje vlastní písně, ale melodie se mohou regionálně lišit a ornitologové pak mluví o dialektu. Vědci teď zjistili, že ptáci mohou své písně měnit. Tenhle zajímavý jev vysledovali v Kanadě u strnadce bělohrdlého.

Vancouver Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strnadec bělohrdlý

Strnadec bělohrdlý | Foto: Cephas | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 3.0

Tým vědců pod vedením Kena Ottera z Univerzity severní Britské Kolumbie si změn v prozpěvování strnadů bělohrdlých poprvé všiml v 90. letech. Při terénním výzkumu ornitologové nedaleko Skalnatých hor v kanadské Britské Kolumbii zaslechli místo známé, trochu jinou melodii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kanadští vědci vypozorovali změnu ve zpěvu ptáků. Za přibližně 20 let rozšířila skupina strnadců bělohrdlých novou melodii na velkou část území země.

V následujících desetiletích se pak pozměněná píseň rozšířila přes provincie Alberta Saskatchewan a Manitoba. Podle vědců takto rychlý vývoj v chování dosud nepozorovali.

Například zatímco v roce 2004 zpívala novou melodii polovina albertské populace strnadců. O deset let později už ji přejal i zbytek tamní populace.

A podobný trend vědci pozorovali i v jiných provinciích a teritoriích. Stále si ale nejsou jistí důvodem změny v hlasovém projevu.

„Samičky si na melodii samců můžou postupem času přivyknout. A to samce vede ke změně zpěvu, aby vzbudili zájem potenciálních samiček,“ říká Ken Otter.

Podle něj to nemusí být jediná změna ve zpěvu strnadců. „V současnosti sledujeme další změny v melodii týkající se modulace zpěvu. Tato píseň se teď rychle šíří v populaci žijící západně od Skalnatých hor.“

Podle Ottera mohlo k podobným změnám v ptačích melodiích dojít i dříve. Ty ale nikdo nezaznamenal.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme