Běžec spatřil medvědy v odlehlé části Krkonoš. Ochranáři pátrají po samici se třemi mláďaty

Pracovníci polské části Krkonošského národního parku prověřují informaci o výskytu medvěda. Tahle šelma přitom v této lokalitě naposledy žila před dvěma stovkami let.

Krkonoše Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnedý (ilustrační foto)

Medvěd hnědý | Foto: bodsa/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Do Krkonoš se možná vrátil medvěd. Šelmu se třemi mláďaty údajně viděl člověk, který si byl zaběhat v odlehlé části polské strany Sněžky. Polští ochranáři zatím žádné pobytové znaky neobjevili, návrat tohoto zvířete ale nevylučují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vrátil se do Krkonoš medvěd? Byl údajně spatřen se třemi mláďaty

„Informace o pozorování skupiny medvědů jsme skutečně dostali. Okamžitě jsme vyjeli na místo a pokoušeli se ji ověřit. Zatím ale neúspěšně,“ říká Roman Rompala z polského Krkonošského národního parku. Ochranáři sice na místě našli řadu zvířecích stop, ani z jedné se ale pohyb medvěda potvrdit nedá.

„Jde o málo navštěvovanou východní části Krkonoš, medvědici s mláďaty turista zahlédl na stezce v Sowie Dolině. Nachází se tam zajímavá místa, která by se mohla stát jakýmsi útočištěm pro medvědy nebo jiné vzácně se vyskytující predátory. Je to část, kam míří minimum návštěvníků,“ vysvětluje pro Český rozhlas Hradec Králové.

Před 200 lety

Polští ochranáři nevylučují, že se medvěd do Krkonoš přesunul z jiné části Evropy. Naposledy tyhle šelmy v oblasti trvale žily před dvěma stovkami let, jejich výskyt se na polské straně hor povedlo zaznamenat i v devadesátých letech minulého století.

Česko je podle mezinárodní organizace v ekologickém úsilí ‚chabé‘. Přesto je ale na dobré cestě

Číst článek

„Tehdy ale medvěd Krkonošemi jen procházel. Podobné to může být i teď, medvědi migrují a bez problémů se dokáží vypravit na několik stovek kilometrů dlouhý výlet. Jsou tady ale i místa, kde by šelmy měly dostatek klidu a mohly by se tak trvale usadit,“ říká Roman Rompala.

Pokud se výskyt medvědů potvrdí, mohla by se zvířata objevit i na české straně hor. Podle Radka Drahného ze Správy KRNAP by to byla prvotřídní senzace.

„Poslední medvěd byl v Krkonoších na české straně uloven v roce 1802. Takže máme to zhruba 220 let od posledního zaznamenaného výskytu. Je jedno, jestli se medvěď objevil na české nebo polské straně hor. Krkonoše jsou jedny a hranice pro zvířata neexistují.“

Vyznačené turistické stezky

Pohyb medvědů v Krkonoších by z části ovlivnil i turistický ruch. Návštěvníkům prý nehrozí nebezpečí v případě, že se budou pohybovat po vyznačených turistických stezkách.

„Tam je pachů lidí a šumů a zvuků, které budou medvěda tolik plašit, že jsem přesvědčen, že podél turistických cest bude do jisté míry bezpečno. Ale pustit se v tento okamžik do lokalit, které jsou stranou turistických cest, tak já být turistou, tak si to dnes už dvakrát rozmyslím,“ uporozňuje Radek Drahný.

Informace o pobytu medvědů by tak paradoxně mohla pomoct při ochraně přírody. Mohlo by totiž ubýt turistů, kteří bez povolení opouští vyznačené trasy a ničí tak vzácnou vegetaci.

Václav Plecháček, Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme