Mohyly z kamenů: pro turisty zábava, pro ochránce přírody poškozování
Čím dál častěji se v Krkonoších objevují kamenné mohyly z navršených kamenů. Vidět je můžete hlavně v okolí turistických tras nebo v korytech řek. Staví je turisté, kteří se s nimi rádi fotí. Ochráncům přírody se to ale nelíbí.
Kameny jsou podle ochranářů důležitou součástí místního ekosystému. Některé ryby na ně kladou jikry, třeba ohrožená ryba vranka obecná, a některé druhy hmyzu larvy, například chrostíci a jepice.
Vysbíráme v lesích houby? Z houbaření je díky internetu soutěž, tvrdí etnolog
Číst článek
„Zdánlivě vypadá jako shluky kamínků přilepené ke kameni nebo větvičky, ale jsou to všechno larvy. Když ten kámen vyzvedneme z vody, tak ten živočich z něho neuteče, zpátky do vody se nedostane a usychá,“ vysvětlil České televizi, která na problém upozornila, hydrobiolog Adam Bednařík ze Správy Krkonošského národního parku.
Problémem jsou ale i stavby na hřebenech. „Rozebráním kamenných půd na hřebenech a postavením podobných kamenných pyramidek lidé přeruší proces, který trval tisíce let,“ řekl mluvčí krkonošské správy Radek Drahný.
Proto ochranáři kamenné výtvory boří. Obvykle totiž stačí, aby jeden člověk postavil první mohylu jako vzor, a během pár dní okolo vytvoří další turisté stovky dalších. Přestože by mohli stavitele pokutovat, ochranáři se jim snaží spíš domluvit.