Věda pro děti: Dokáže slon skákat?
Věděli jste, že sloni nedokáží skákat, že si dokonce nemohou ani trochu poskočit? Slon patří k několika málo savcům, kterým byla schopnost skákat odepřena. Mládě slona ještě vyskočit dokáže, i když většinou hlavně v případě ohrožení. V dospělosti už však slon rozhodně nevyskočí za žádné situace. Proč?
Důvodů, proč sloni nedokážou skákat, je hned několik. Dospělý slon zkrátka váží příliš mnoho na to, aby jeho končetiny zvládly přetížení. Při dopadu, po skoku, dokonce i při běhu musí slon mít vždy alespoň jednu nohu na zemi.
Navíc se sloní končetiny vyvinuly tak, aby v nich mělo zvíře co největší sílu. Na úkor toho ale přišly o pružnost.
Sloní kosti jsou také uspořádány způsobem, který nedovoluje zvířeti dostatečně ohnout nohy, aby mohlo vyvinout tah potřebný k vymrštění svého mohutného těla ke skoku.
Slon nepotřebuje prchat
Dospělý slon v přírodě díky své velikosti a robustní postavě nemá potřebu uskakovat či prchat, takže takovou tělesnou schopnost vlastně ani nepotřebuje. Jediný živočich, který dokáže zdravého dospělého slona zabít, je člověk. Tygři nebo smečky lvů mají na svém kontě sice také nějaké sloní oběti, ale většinou jde o mláďata, nebo nemocné jedince.
Věda pro děti: Byla dřív slepice, nebo vejce?
Číst článek
K čemu ještě zvířata v přírodě využívají skákání? Hlavně k překonávání překážek. K tomu ale slon také extra obratnost nepotřebuje. Cestu si prorazí svým velkým tělem, nebo si produpe silnýma nohama. Poradí si i s kmenem stromu.
Přestože tedy postupný vývoj druhů tomuto zvířeti upřel schopnost skákání, slon tím nijak netrpí. Došlo u něj v rámci evoluce k vývoji jiných schopností a vlastností, které mu umožní bezproblémově fungovat a přežít.
Sloní filuta si poradí i s příkopem
Je tu však jedna komplikace, které tento savec neschopný skákat přece jen čelí. Jde o příkop. Příkopem se pak často ohraniční území, kam si člověk nepřeje, aby se slon dostal. Účinný příkop však musí být dostatečně široký a hluboký.
Sloni jsou ale celkem chytrá zvířata a i s příkopy si občas dovedou poradit. Pokud na druhou stranu opravdu chtějí, začnou sbírat předměty, kterými příkop zaplní a projdou. Je prokázáno, že sloní filuta zaházený příkop nejprve zlehka vyzkouší, jestli už je zaházení dostatečné, a pak vyrazí a s ostatními přijde.