V lesích poškozených kůrovcem žijí překvapivě bohatá společenstva rostlin i hmyzu, zjistili vědci

Před pěti lety mnoho českých lesů doslova převálcovala kůrovcová kalamita. Přestože způsobila značné škody, výzkum vědců nyní přinesl překvapivě dobrou zprávu. Příroda se zotavuje. Dá se kůrovcové kalamitě předejít? Jak to vlastně kdysi se smrkovou monokulturou začalo a je ještě potřeba mít takové rozlohy smrků? To rozebírá pořad Přímá řeč.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Les po kůrovcové kalamitě

Lesy poškozené kůrovcovou kalamitou se zotavují (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Biologické centrum Akademie věd České republiky v Českých Budějovicích zveřejnilo článek s názvem Kůrovcová kalamita oživila hospodářské lesy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace v lesích po kůrovcových kalamitách. Přímou řeč Českého rozhlasu České Budějovice připravil Zdeněk Zajíček

Autoři připomínají, že kůrovcová kalamita začala před dvaceti lety na severní Moravě, postupuje republikou k západu, gradovala v suchých a teplých letech 2014 až 2018 a přestože už zeslábla, dosud neskončila.

Na vině je změna klimatu, vysoké teploty a vyschnutí hlubších vrstev půdy, které smrk ani borovice nedokáží tolerovat. Kalamita působí značné hospodářské škody, mění tvář krajiny a nutí lesní hospodáře přehodnocovat zažité postupy.

Vědci, mezi nimi biolog Martin Konvička, uvádějí, že tomu, co se v zasažených lesích děje s rostlinami a živočichy, se ale zatím nikdo nevěnoval. Změnil to až výzkum na 45 plochách ve třech reprezentativních oblastech: Nízký Jeseník, Českomoravská vrchovina (konkrétně Jihlavsko) a jižní Čechy (Českobudějovicko).

2:53

Jak ožívá les po kůrovcové kalamitě. Na holinách se objevují desítky chráněných druhů hmyzu i rostlin

Číst článek

Odborníci zde sledovali výskyt vyšších rostlin, denních motýlů, nočních motýlů a brouků vyvíjejících se v mrtvém dřevě. Objevili překvapivě bohatá společenstva všech sledovaných skupin. A to včetně mnoha druhů dávno vytlačených z hospodářských lesů i z běžné venkovské krajiny.

Český rozhlas České Budějovice před pěti lety vysílal reportáž z jednoho kalamitou poškozeného lesa. S jeho majitelem Zdeňkem Šmídem z Doudleb jsme se vrátili zpět a za celou situací se ohlížíme nejen z pohledu vlastníka lesa jako fyzické osoby, ale i z pohledu starosty obce, která vlastní také obecní lesy. O historii kůrovcových kalamit a pěstování lesů mluvil biologe Martin Konvička. Vše si poslechněte v audiozáznamu výše. 

Zdeněk Zajíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme