Tři samičky sokola okroužkovali ornitologové na komíně v Kralupech nad Vltavou. Je jim asi měsíc
Ornitologové okroužkovali v kralupské rafinerii tři mláďata sokola stěhovavého. Všechno to jsou samičky, hnízdo mají v budce ve více než stometrové výšce na nejvyšším komíně podniku a o první let se opeřenci vylíhnutí v polovině dubna pokusí asi za 14 dnů.
Ke komínu se musí projít provozem. Do více než stometrové výšky po žebříku jde ornitolog a fotograf, ne ale reportér Českého rozhlasu, protože nemá bezpečnostní povolení.
V rafinerii v Kralupech nad Vltavou kroužkovali letošní mláďata sokolů. Více si poslechněte v reportáži Radka Duchoně
„Nahoře na ochozu je dnes velice větrno. Létá okolo nás samice s potravou a křičí, ale v tom větru její křik úplně zaniká. A i tento rychlý pták má dnes v silném větru problémy s manévrováním. Mláďata jsou téměř třicet dnů stará a pří výstupu byla mimo budku. Nechala se však snadno chytit a nyní již spokojeně odpočívají v budce,“ nahrál na ochozu na zapůjčený diktafon ornitolog Václav Beran.
„Jako kořist zde mláďata mají čerstvě ulovenou jiřičku obecnou,“ doplnil.
Oba muži se šťastně vrátili dolů. Ornitolog Beran i zkontroloval kroužky rodičů.
„V tomto páru vidíme, že kroužkovaný je sameček. Byl kroužkovaný v Praze v Michli. Bez kroužku bychom to nevěděli. Samice je bez kroužku, tam o jejím původu nemáme tušení, a u mláďat doufáme, že díky kroužkům je zase někde brzy identifikujeme,“ věří ornitolog.
Místo mláďat našli na čížkovickém komíně mrtvé sokoly a studená vejce. Proč uhynuli, zatím není jasné
Číst článek
Docela možné je, že to bude třeba jednou v okolí právě tohoto hnízda.
„Rodiče jsou na stavbách stálí, takže sice se jmenuje sokol stěhovavý, ale u ptáků, kteří hnízdí v nížinách na stavbách, už to neplatí. Mají tady dostatek potravy po celý rok a příhodné klima, takže ti už jsou zde trvale. A mláďata pár toleruje asi měsíc poté, co se naučí létat,“ popsal Beran.
Mluvčí Orlen Unipetrol Tomáš Rada si udržuje přehled, kolik sokolů se za poslední léta v jejich firmách vylíhlo. „Celkem letos přibylo šest mláďat. Tři právě tady v Kralupech a tři v Litvínově. Vloni jsme kroužkovali čtyři mláďata v Kralupech a čtyři v Litvínově. Po letošku máme už 55 mláďat od počátku sledování v roce 2012,“ počítá.
Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. Vloni bylo v Česku 136 hnízdících párů, letos by jich mohlo být přes 140.