V oceánech se přemnožil nevítaný perutýn. Původní predátoři jsou proti němu bez šance
V Austrálii to zažili s králíky, v Česku máme zkušenost s bolševníkem velkolepým nebo norkem americkým. Invaze nepůvodních druhů živočichů a rostlin dokáže mezi domácí populací udělat pěknou paseku. V mořích se poslední dobou nepříjemně rozšířil perutýn, ryba honosící se působivými paprsčitými ploutvemi.
Perutýn je mořská ryba, která zaujme na první pohled. Pyšní se pestrými, velkoryse doširoka rozprostřenými paprskovitými ploutvemi, které opravdu připomínají perutě.
Na druhý pohled je ovšem jasné, že když se tenhle nevelký predátor dostane do nových vod a rozmnoží se tam, znamená to pořádný problém.
Je to opravdu invaze. Perutýni se hemží v místech, kde nikdy nežili a kde by správně vůbec žít neměli. Původně se vyskytovali v Tichém a Indickém oceánu, teď žijí i ve Středomoří. Například loni se úspěšně zabydleli kolem Kypru.
Objevili se ale také v Atlantickém oceánu a v Karibiku. Původní místní predátoři si s nájezdníkem neporadí, protože perutýn skrytý za jedovatými ostny se nikoho bát nemusí. Kromě člověka.
„Hodně je tu lovíme, a tak se dá udržet populace perutýnů pod kontrolou, na útesy se pomalu vracejí původní druhy ryb," libuje si kubánský potápěč Juan.
Novodobá 'Mauglí': V Indii našli dívku žijící s opicemi, nemluví a neznají její totožnost
Číst článek
Kuba ostatně vymyslela proti perutýnovi strategii, která má hned dvojí užitek. Řídí se heslem „Když své nepřátele nedokážeš porazit, sněz je".
Chutné světle růžové maso znamená pro kubánskou kuchyni vítanou novinku, kterou navíc není těžké sehnat. Některé útesy jsou černobílých vetřelců plné a potápěči vyzbrojení harpunami je doslova sklízejí.
„Sportovní potápěči, kteří na útesech loví perutýny a pomáhají je udržet pod kontrolou, odvádějí opravdu dobrou práci. Jde ale jen o malou část oceánu. Potřebujeme něco, co se dostane do větší hloubky a dál od pobřeží," konstatuje Colin Angle, spoluzakladatel neziskové společnosti RSE ROBOTICS. A hned nabízí řešení. Před pár dny představil prototyp robotické ponorky nazvané Guardian, tedy Strážce.
„Navedeme Guardian až k rybě, tak aby se dostala mezi její dvě elektrody. Elektřina rybu omráčí. Robot ji pak pomocí motoru nasaje s proudem vody dovnitř," dodává Angle.
Vypořádat se s perutýny bude podle některých odborníků, například floridského biologa Matthewa Johnstona, každopádně hodně těžké, ne-li nemožné. I proto, že samička perutýna dokáže každoročně vyprodukovat kolem dvou milionů jiker.
Eat them to beat them! #lionfish #EatThemToBeatThem #Repost @terrycrookes with @repostapp ・・・ Red Lionfish Very... https://t.co/pEm1gGWugI pic.twitter.com/8f9GxszUZs
— DMRSKN (@dmrstkittsnevis) 10. dubna 2017