„Překvapilo mě množství šupin, které se vyvážejí na skládky,“ říká Miroslav Šuta, odborník na životní prostředí a zdraví. Jde totiž o miliony tun ročně.
Na husté síti v rybí líhni se zachytávají miliony drobných jiker. „Vznáší se ve vodě. Naberu vodu, abych jikry pročistil, pak ji sleju a přeliji jikry opatrně do válce,“ popisuje Zbyněk Janči.
Rybáři mají od úředníků povolený odlov určitého množství kormoránů. Ti se ale často stahují do přírodně chráněných oblastí – na lov v nich už je potřeba mít speciální povolení od ochranářů.
Struktura masa pak zůstane krásně pevná. Pokud mrazíte v domácím mrazáku, který je nastavený na -18 stupňů, nebude to ono, míní zakladatel obchodu s rybami Marek Jírovec.
Kůže těchto ryb Atlantského oceánu podle vědců funguje jako polaroid. V návaznosti na vlnovou délku okolního světla se v buňkách zvířat shlukují granulky pigmentu.
Skvělá nálada australského rybáře lovícího harpunou pohasla, když zjistil, že mu hrozí pokuta až 22 tisíc dolarů, tedy asi 315 tisíc korun. Postaral se o to jeho úlovek, se kterým se nechal vyfotit.
Samička je podstatně větší než samec a lucerničku má jen ona. Kromě lovu ji využívá i na lákání samce k páření. Také to je u téhle ryby unikátní a nazývá se sexuální parazitismus.
Tlustohlavec je ryba žijící ve velkých hloubkách a pro vědce je záhadou. Nemá skoro žádnou svalovou hmotu a po vytažení z vody se změní v rosolovitou hmotu.
Ve filmech i seriálech, naposledy například v hororovém hitu Wednesday, vystupují piraně jako krvežíznivé ryby, se kterými se rozhodně nechcete koupat. Jak je to doopravdy?
„Podle toho, co jsme za ta léta vypozorovali, co se sem nasazovalo a co nám říkali pamětníci, tak čekáme, že by tu měli být velcí úhoři, velcí kapři, velcí amuři,“ popisoval předseda rybářského svazu.
Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy probíhá výzkum rybích mozků a očí. Vědci chtějí zjistit, nakolik jsou říční ryby adaptované pro vidění v proudící vodě.
„My lidé se domníváme, že jsme velmi výjimeční, a mnozí z nás ryby považují za primitivní, ale to není správné. Jsou to velmi důležití malí tvorové,“ řekl profesor biologie Ronen Segev.
Izraelská společnost ochrany přírody odhaduje, že až polovina z půl miliardy migrujících ptáků během sezonního letu zahrnujícího tisíce kilometrů zemře.
Zlaté rybky jsou na mnoha místech světa zapsané mezi invazivní druhy. Když je lidé vypustí do přírody, rychle rostou, rozmnoží se a ohrožují původní ekosystémy.
Studie českých odborníků zkoumala vliv pervitinu ve vodě na chování pstruhů. „Ve chvíli, kdy jsme rybám odepřeli k pervitinu přístup, vyhledávaly jeho zdroj,“ říká hlavní autor studie Pavel Horký.
„Vláčkaři, kteří chytají na umělé nástrahy, jsou natěšení. Někteří si v zahajovací den vezmou dovolenou a užijí si to první nahození třpytky anebo i ten lov na rybičku,“ tvrdí hospodář Jiří Anderle.
Češi mají čím dál větší zájem o solární elektrárny. Stojí za ním klesající cena potřebné technologie. Informuje o tom týdeník Ekonom. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Třem čtvrtinám druhů žraloků přitom hrozí vyhynutí. „Je to zlé. Až se mi chce brečet. Jestli to takhle půjde dál, všechny je nezachráníme,“ řekla mořská bioložka Melissa Christina Márquezová.
„Úhyn ryb je v řádu tun. Na místě máme jednotku u Ústí a druhou u Lipníku nad Bečvou. Spolupracujeme s rybáři při odlovu uhynulých ryb," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.