Věda pro děti: Jak mohou velryby kojit pod vodou a kolik mléka mládě spořádá za den?

Velrybí mléko patří k nejvýživnějším mateřským mlékům vůbec | Zdroj: Shutterstock

Všechny savce spojuje mimo jiné to, že krmí svá mláďata mateřským mlékem. Každý novorozenec tak díky tomu získá všechny potřebné živiny a také protilátky, které ho chrání před různými onemocněními. Jak to ale probíhá u kytovců, kteří žijí ve vodě?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi kytovce patří třeba keporkak, kosatka nebo plejtvák. Na základě vnější podobnosti mohou být považováni za velké ryby, ale jsou to savci se vším všudy. Jsou teplokrevní, dýchají vzduch pomocí plic, rodí živá mláďata a také je kojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak mohou velryby kojit pod vodou a kolik mléka mládě spořádá za den?

Pozorovat tyto obry při kojení mláďat je velmi složité. Nedávno se ale mořským biologům podařilo krmení mláděte keporkaka natočit.

Na několik malých keporkaků byly připevněny nejrůznější přístroje, samozřejmě tak, aby se zvířata nezranila. Šlo o hloubkoměry, nahrávače zvuků, kamery a další.

Díky tomu získali vědci nejen spoustu nových informací o pohybu a dýchání velryb, ale také unikátní záběry krmení.

Stejně jako u lidí a mnoha dalších živočichů jde o něžnou a velmi důvěrnou záležitost a je úplně jedno, že má matka v tomto případě klidně i 25 tun a vyrovná se tak skoro plně naloženému kamionu.

Mládě se rodí ocasem napřed a matka mu hned pomáhá vyplout nad hladinu a poprvé se nadechnout. Pár hodin na to začne první kojení, které je mnohem kratší než u lidí. Trvá několik sekund.

Je jasné proč. Mláďata nemohou současně dýchat a pít.

Velrybí mléko patří k nejvýživnějším mateřským mlékům vůbec. Obsahuje kolem 50 procent tuku. V porovnání s lidským, které má čtyři procenta, je to opravdu hodně.

3:59

Věda pro děti: Proč se koaly živí jedovatými listy a mláďata krmí svým trusem?

Číst článek

Je tedy husté a krémové. Může připomínat smetanu. Velrybí drobeček denně vypije i 200 litrů.

Nevadí tedy, že mládě pije krátce, protože pije často. A navíc si dává hotovou kalorickou bombu, která mu dodá dostatečné množství energie a dobře po ní přibývá. I několik desítek kilogramů denně.

Savci, kteří nesají

Mateřské mléko většina savčích mláďat saje, od toho také název savci. Kytovci ale nemají schopnost sání, chybí jim rty i měkké tváře.

Jejich metoda je tedy trochu jiná. Matka pomocí stahování speciálních svalů vstřikuje do tlamy mláděti fontány mléka.

Povrchové napětí tohoto mléka je také zhruba třicetkrát větší než vodní, takže se mléko při krmení nesmíchá s vodou.

Další zajímavosti nabízí pořad Zvídavec na webu Rádia Junior.

Eva Sinkovičová, Kateřina Perglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme