Věda pro děti: Opravdu strkají pštrosové hlavu do písku, když se bojí?
Na světě žije asi 10 tisíc druhů ptáků. Víte, který z nich je největší? Rozdíly ve velikosti ptáků rozhodně nejsou tak velké jako třeba u savců nebo plazů. Největší pták převyšuje svou hmotností toho nejmenšího jen asi 45tisíckrát. U savců je to pro srovnání jedna ku 60 milionům.
Největším žijícím ptákem je pštros dvouprstý, konkrétně samec pštrosa. Měří mezi 210 až 275 cm a váží až 150 kilogramů. Přitom jeho dávní příbuzní měli i čtyři metry a někteří uměli létat.
Strkají pštrosové hlavu do písku, když se bojí? Největší pták na světě neumí létat
Dnešní pštros ale nelétá. Jeho domovem jsou savany, pouště a polopouště subsaharské Afriky. Pochutnává si na travinách, zrní, listech, květech, ovoci a někdy i na hmyzu.
Pštrosi dlouho žili pouze divoce, ale v 19. století ho začali lidé chovat na farmách, a to hlavně kvůli peří. Přestože má pštros chutné maso a vejce. Z jeho peří se v minulosti vyráběly hlavně vějíře a rytíři si s nimi zdobily výzbroj.
Hlava v písku? Mýtus
Častým mýtem o pštrosech je, že když mají strach, strkají hlavu do písku. Pravda to ale není.
S hlavou zabořenou v zemi hledají pštrosi kamínky, které s oblibou pojídají. Dospělí pštros jich má v žaludku něco přes kilo. Stejně jako ostatní ptáci je zobe proto, aby mu pomohly rozmělnit potravu.
Jak funguje jeho nemastné peří?
Pštros je také ptákem s nejdelším krkem a má i největší oči ze všech suchozemských tvorů. A také má největší a nejtěžší vejce ze všech ptáků.
Umí silně kopat a běhá rychlostí až 70 kilometrů za hodinu.
Pštros sice nelétá, ale křídla nemá zbytečně. Používá je při běhu jako brzdy a slouží mu k regulaci teploty. Když se cítí ohrožen, nepřítele zahání máváním křídel.
Věda pro děti: Lamy na cíl neplivají, ale zvrací. Jak daleko ‚dostřelí‘?
Číst článek
Jeho peří není mastné jako u většiny jiných ptáků. To se mu v prostředí, kde žije, náramně hodí. Bez problémů díky tomu zvládá vysoké teploty. Skrze nemastné peří hezky proudí vzduch.
Když v noci v poušti, kde pštros žije, nastane chlad, peří přitáhne tento nelétavý pták pomocí malých svalů k tělu. Tak se izoluje od zimy.
Také má pštros velmi výkonný imunitní systém. Zatím se neví, čím přesně to je způsobeno a jak ptačí imunita funguje.
Pštros se dá dokonce vycvičit a dokáže být dobrým hlídačem. Umí extrémně hlasitě pískat a při dobrém výcviku zvládne i rychle zaútočit na vetřelce.