‚Jeho algoritmy se používají celosvětově.' Rada doporučila udělit cenu Česká hlava Vladimírovi Kučerovi

Národní ocenění Česká hlava za celoživotní mimořádné výsledky ve vědě a výzkumu by letos mohl získat odborník na teorii systémů a automatického řízení Vladimír Kučera. Vládě to doporučila Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Novináře o tom informoval po pátečním zasedání rady její první místopředseda Pavel Baran. „Pan profesor Kučera patří mezi naše špičkové vědce v oblasti aplikovaného výzkumu,“ uvedl Baran.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Kučera jako ředitel Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT

Vladimír Kučera jako ředitel Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT | Zdroj: ČVUT v Praze

Další z místopředsedů rady, odborník na umělou inteligenci Vladimír Mařík, zdůraznil, že sedmasedmdesátiletý Kučera je jedním z nejcitovanějších odborníků v technických vědách.

Vědci jsou o krok blíž k léku na neplodnost. Češi přispěli k popisu problematických enzymů

Číst článek

„Jeho algoritmy se masově používají v celosvětovém měřítku. V automobilovém průmyslu, leteckém průmyslu a dalších. Jsou to doslova průlomové algoritmy,“ dodal. Mařík také připomněl, že Kučera byl v minulosti ředitelem Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd ČR a děkanem Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Podle Maříka si Kučera ocenění plně zaslouží jak svými výkony ve výzkumu a řídící činností, tak lidským přístupem ke spolupracovníkům a žákům, kterých vychoval řadu.

V Ústavu teorie informace a automatizace Kučera pracoval od roku 1970, vedl ho v letech 1990 - 1998. Děkanem Fakulty elektrotechnické ČVUT byl mezi lety 2000 - 2006. Později byl například v čele Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT. V současnosti působí v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT a je emeritním vědeckým pracovníkem Akademie věd.

Youla-Kučerova parametrizace

Významným vědeckým výsledkem Kučery je parametrizace všech regulátorů, které stabilizují danou soustavu, nazvaný Youla-Kuče­rova parametrizace. Tento výstup podle odborníků umožnil nový přístup k návrhu optimálních a robustních regulačních obvodů.

Během své kariéry Kučera působil v mnoha zahraničních vědeckých institucích - například v Kanadě, ve Spojených státech, ve Švýcarsku, Francii, Austrálii či v Itálii. Byl řešitelem nebo se podílel na řešení desítek výzkumných projektů. Profesorem technické kybernetiky se stal v roce 1996.

20:42

V největším robotizovaném skladě na světě bude zrát 250 tisíc bochníků sýra z moravského mléka

Číst článek

Kučera už v minulosti za svůj přínos vědě získal řadu ocenění v Česku i v zahraničí, obdržel také dva čestné doktoráty - na univerzitách v Toulouse a Nancy.

Vladimír Kučera se narodil 27. prosince 1943 v Praze v rodině železničáře. Vystudoval střední průmyslovou školu elektrotechnickou, obor rádio a televize. Poté absolvoval obor automatizace na Fakultě elektrotechnické ČVUT.

Ceny Česká hlava se udělují od roku 2002. Loňským laureátem byl molekulární imunolog Václav Hořejší. V minulosti cenu získali například egyptolog Miroslav Bárta, chemik Antonín Holý, lékař Pavel Klener, který se zasloužil o zavedení chemoterapie do léčby zhoubných nádorů, nebo zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký.

K dalším laureátům patří rostlinný genetik Jaroslav Doležel či odborník na středověkou duchovní kulturu Petr Sommer. S oceněním se pojí částka jeden milion korun. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme