OSN doporučuje vytvořit globální databázi a fond umělé inteligence. Má pomoci chudším zemím

Vytvoření celosvětového fondu umělé inteligence (AI) doporučuje nová zpráva OSN. Fond, do kterého by přispívaly vlády i soukromé firmy, by měl rozvojovým zemím umožnit těžit z pokroků v oblasti AI, napsal britský deník The Guardian. Ve čtvrtek vydaná zpráva poradního orgánu OSN pro AI obsahuje celkem sedm doporučení.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka OSN. Ilustrační foto.

Fond AI má pomoci především chudším zemím | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Doporučuje například vytvořit úložiště AI modelů a souborů dat, které mohou pomoci dosáhnout cílů udržitelného rozvoje OSN, mezi které patří snaha o vymýcení chudoby a zajištění přístupu ke kvalitnímu vzdělání.

Profesorka informatiky a členka poradního orgánu Wendy Hallová podle britského listu řekla, že svět se nesmí v oblasti nových technologií dopustit stejných chyb, které udělal při řešení klimatické krize.

Chudším především jižním státům, které samy nedokážou do AI investovat, by proto podle ní měla být poskytnuta pomoc.

Zpráva dále doporučuje vytvořit mezinárodní vědecký panel, jenž by poskytoval nestranné a spolehlivé vědecké poznatky o umělé inteligenci a zabýval se informační asymetrii, která panuje mezi laboratořemi vyvíjejícími AI a zbytkem světa.

Zpráva podle agentury Reuters varuje, že vývoj AI je v rukou několika málo nadnárodních společností, přičemž hrozí nebezpečí, že by technologie mohla být lidem vnucena, aniž by měli možnost ovlivnit způsob jejího využití.

Sedm doporučení zprávy OSN je: vznik mezinárodního vědeckého panelu, politický dialog o správě AI, výměna standardů AI, vytvoření sítě pro rozvoj kapacit, vznik světového fondu AI, vytvoření světového datového rámce pro AI a vznik úřadu pro toto oblast při sekretariátu OSN.

Pouze několik zemí už schválilo zákony, které upravují využití nástrojů AI. Evropská unie letos přijala Akt o umělé inteligenci, který je vůbec prvním komplexním právním rámcem pro umělou inteligenci na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme