Míchátko proti predátorům. Kanadští vědci vyvinuli diskrétní detektor drog v pití

Míchátko, které vypadá jako běžná součást drinku, ale během několika vteřin odhalí nebezpečné látky. Nový nástroj z Kanady by mohl předejít situacím, kdy se člověk stane obětí spikingu. Vědci doufají, že jednou bude běžně k dispozici v každém baru.

Vancouver Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drink

Míchátko s názvem Spikeless dokáže do půl minuty detekovat drogy jako GHB nebo ketamin, tedy látky bez chuti a zápachu, které se pro omámení v klubu používají nejčastěji (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Po dvanácti letech vývoje přichází kanadský vědecký tým s jednoduchým, ale slibným řešením problému, který se v posledních době šíří bary a kluby po celém světě – takzvaného spikingu. Tedy situací, kdy někdo tajně přidá do cizího drinku omamnou látku, nejčastěji s cílem využít ztráty vědomí nebo kontroly oběti.

Míchátko s názvem Spikeless dokáže do půl minuty detekovat drogy jako GHB nebo ketamin, tedy látky bez chuti a zápachu, které se pro omámení v klubu používají nejčastěji. Míchátko stačí ponořit do nápoje – špička tyčinky při kontaktu s nebezpečnými látkami změní barvu.

Za vynálezem stojí bratři Johan a Andrew Fosterovi z Univerzity Britské Kolumbie. Cílem bylo vytvořit nástroj, který si každý může snadno přinést s sebou, anebo bude dostupný přímo na místě – u barového pultu, na festivalu nebo v klubu.

5:17

Hodit někomu drogu do pití? Zkušenost s drink spikingem má třetina lidí, většinou jsou oběťmi ženy

Číst článek

„Riziko existuje všude, kde se podávají nápoje,“ vysvětluje Samin Yousefi, studentka chemického inženýrství a spoluautorka prototypu. A dodává, že podobné nápady tu byly už dříve – detekční brčka, kelímky nebo dokonce laky na nehty – Spikeless má ale být diskrétnější, spolehlivější a především nekontaminuje samotný nápoj.

Na uvedení pomůcky na trh si ale návštěvníci nočních podniků nejspíš ještě počkají. V tuto chvíli musí Spikeless dostat souhlasné stanovisko k výrobě od kanadského ministerstva zdravotnictví. Navíc zatím neexistuje výrobní technologie, která by umožnila jeho širší distribuci. A právě dostupnost bude klíčová pro jeho účinnost.

Podle kanadské odbornice na prevenci násilí Sashy Santos samotná míchátka jako taková problém zcela neřeší – důležitou roli hraje i prostředí, odpovědnost podniků a společenské nastavení. Pokud by se však podařilo cenu Spikelessu výrazně snížit, mohla by se z něj stát běžná součást barového vybavení. Stačilo by ho položit vedle brček a ubrousků.

Anna Hašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme