‚Tento příspěvek uvádí nepravdivé informace,‘ uvedl Facebook v Singapuru k příspěvku na žádost vlády
Americká společnost Facebook umístila na žádost singapurské vlády u jednoho příspěvku na své sociální síti poznámku o tom, že obsahuje nepravdivé informace. Stalo se tak na základě nového singapurského zákona namířeného proti falešným zprávám. Jde o první podobný předpis, který internetovému gigantovi přikazuje vydávat opravy na žádost vlády. Podle agentury AP se někteří kritici obávají, že zákon může ohrožovat svobodu slova
„Facebook vám podle zákona musí sdělit, že singapurská vláda tvrdí, že tento příspěvek obsahuje nepravdivé informace,“ píše se v poznámce, která se zobrazila u příspěvku politického blogu State Times Review. Původní text však zůstal nezměněn a poznámka je viditelná pouze pro uživatele ze Singapuru.
Facebook koupil české herní studio, které vyvinulo úspěšnou hru Beat Saber
Číst článek
Singapurská vláda v pátek uvedla, že nařídila Facebooku vydat tuto poznámku u příspěvku z 23. listopadu, v němž šéf blogu Alex Tan obviňoval vládu ze zatčení takzvaného whistleblowera a z manipulování s volbami. Singapur, kde se za několik měsíců odehrají parlamentní volby, označil tato obvinění za falešná a očerňující. Tana vyzval k úpravě či smazání příspěvku, ten se však rozhodl neuposlechnout. Argumentoval tím, že je australským občanem. Singapurské úřady se proto rozhodly obrátit přímo na Facebook a Tana nyní vyšetřují.
Facebook často z vlastní iniciativy blokuje obsah, který jednotlivé vlády považují za porušení místních zákonů. Jen za letošní červen zasáhl podle své zprávy o transparentnosti v 18 000 případech po celém světě. Singapurský zákon, který se připravoval dva roky a začal platit letos v říjnu, je však prvním, který společnosti nařizuje obsah upravit přímo na žádost vlády.
Lidé v hlasování zvolili osobnosti českých sociálních sítí. Uspěl youtuber Kovy či fotbalistka Votíková
Číst článek
Asijská internetová koalice, jež sdružuje regionální internetové a technologické firmy, označila předpis za „zatím nejdalekosáhlejší legislativu svého druhu na světě“.
Některé organizace zaměřené na ochranu občanských práv se naopak obávají, že předpis by mohl být omezením svobody internetu nejen v Singapuru, ale i jinde v jihovýchodní Asii.
„Zákon vstoupil v platnost teprve nedávno a my doufáme, že ujištění vlády, že předpis nebude mít dopad na svobodné vyjadřování, povede k uvážlivému a transparentnímu přístupu k jeho uplatňování,“ uvedl ve vyjádření Facebook.
Za porušení nového zákona hrozí v Singapuru až desetileté tresty vězení či pokuty do výše milionu singapurských dolarů (téměř 17 milionů korun).