Český průmysl nesmí zaspat revoluci v umělé inteligenci, varuje expert z ČVUT
Letošní ročník Týdne inovací představil více než 200 akcí na jejich podporu, zvláště v oboru pokročilých technologií a umělé inteligence. O tom, co může člověku dát umělá inteligence i jaké vyhlídky v tomto oboru má Česká republika, hovořil v Magazínu Leonardo Michal Pěchouček, vedoucí Katedry počítačů a Centra umělé inteligence při Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze.
„Umělá inteligence (artifical intelligence, zkr. AI) pochází z těch nejlepších univerzit na světě a jako obor má více než 50letou tradici,“ uvedl expert. V současné době se ale AI přesouvá z univerzit do velkých firem typu Google, Amazon nebo Tesla, ale také do obranného průmyslu.
Umělá inteligence už ale dávno není synonymem pro roboty. „Dnes už to není o tom, jak robot vypadá, ale jakou funkci poskytuje a jak je užitečný pro člověka. Autonomní auto je také robot, ale jako robot nevypadá.“
Profesor pochválil špičkové exponáty ze světa robotiky, které jsou na letošním ročníku akce k vidění. „Ale umělá inteligence je výrazně pokročilejší na internetu, v emailu, na sociálních sítích a v aplikacích, které dnes používáme."
„Právě tato stránka AI ovlivňuje to, jak žijeme, jak nakupujeme i jak volíme ve volbách,“ připomněl význam tohoto nového rozměru naší společnosti Pěchouček.
Japonští experti vyvíjejí umělou inteligenci pro skládání haiku. Software napíše báseň 'pouhým pohledem'
Číst článek
Technologickým cílem je vyvinout robota, který je schopen všeho, čeho je schopen člověk. „Říká se tomu obecná umělá inteligence, a spousta vizionářů ji komentuje a straší s ní.“
„Není se ale čeho obávat, tento cíl je na míle vzdálen. A ta specifická, sektorově orientovaná umělá inteligence, která nás obklopuje, je pro nás neméně zajímavá a méně nebezpečná.“
Česká republika je stále ještě silná výrobní země s vysokým podílem lidské práce. „Když nevymyslíme, jak můžeme participovat na revoluci v umělé inteligenci než jen být nahrazeni, tak nás to může dlouhodobě mrzet."
„Věřím ale, že díky naší pokročilé vědě a výzkumu v oblasti umělé inteligence i průmysl naskočí a chytne se této příležitosti velmi aktivně,“ shrnul Michal Pěchouček.