Smrtící nápoj a brambory odpuzující komáry. Umělá inteligence vymýšlí zdraví ohrožující recepty
Aplikace Savey Meal-bot, kterou uvedl novozélandský řetězec supermarketů Pak ‚n‘ Save, využívá umělou inteligenci k tomu, aby lidem pomáhala s nápady na různé recepty. Ukázalo se ale, že už takto vytvořila i několik nevábných a dokonce zdraví ohrožujících pokrmů, jako třeba sendviče s jedovatým chlebem, pečené brambory odpuzující komáry nebo nápoj, který vylučuje smrtící plynný chlór. Upozorňuje na to server The Guardian.
Obchod se snaží svým zákazníkům pomoct při plánování a vymýšlení pokrmů a navíc i s využitím zbytků, které mají doma. Navrhnul proto aplikaci, která dovede s pomocí umělé inteligence lidem nabízet různá, často i netradiční, jídla, která by si potenciálně mohli připravit.
Baterkárna, nanotechnologie, AI průmysl. Bez nich Česko zůstane v pasti průměru
Číst článek
Aplikace své uživatele nejdřív požádá, aby do ní zadali ingredience, které mají doma a potřebují je spotřebovat. Potom s pomocí AI automaticky vygeneruje recept nebo plán přípravy.
Nástroj mezi lidmi vzbudil nejdřív na sociálních sítích pozornost tím, že vytvářel poměrně bizarní recepty, jako třeba stir-fry se zeleninou a sušenkami Oreo. Jeho uživatelé ale začali experimentovat a zkoušeli do něj zadávat i jiné věci, než jsou potraviny.
Aplikace pak na základě toho vygenerovala recepty třeba na sendviče s jedovatým chlebem, pečené brambory odpuzující komáry nebo nápoj, který pojmenovala „aromatická vodní směs“, z jehož ingrediencí by bylo možné vytvořit plynný chlór.
Ten může být při vdechnutí i smrtelně jedovatý. Umělá inteligence ještě ke všemu tento recept popsala jako „dokonalý nealkoholický nápoj k uhašení žízně a osvěžení smyslů“.
„Malá skupina uživatelů se pokusila použít nástroj nevhodně a ne k zamýšlenému účelu. Supermarket bude nadále ale nadále dolaďovat kontrolní mechanismy,“ reagoval na situaci mluvčí obchodu, který také dodal, že aplikace by mohla třeba také kontrolovat, zda její uživatelé dosáhli plnoletosti.