Unikát v Uničově. Ledaři na stadionu mají robotický ořezávač ledu připomínající auto na dálkové ovládání

S úpravou kluziště na městském zimním stadionu v Uničově pomáhá tamním správcům nový automatický ořezávač ledu. Na první pohled připomíná spíše hračku. Červené sportovní auto na dálkové ovládání. Provozovateli haly ale usnadňuje práci a šetří náklady na energii.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na uničovském zimním stadionu nově využívají automatický ořezávač ledu

Stroj upravuje led u mantinelů, na zbytek plochy bude i nadále potřeba klasická rolba | Foto: Josef Čermák | Zdroj: Český rozhlas

„Tímhle se automaticky spouští nůž směrem k ledu, spouští se řezná fréza a stroj začíná dělat svou práci,“ předvádí obsluhu nového ořezávače ledu Jaroslav Petřík, správce zimního stadionu v Uničově.

Stroj podobný autíčku na ovládání má na délku něco přes metr. S úpravou ledu mu pomáhá laser upevněný na mantinelu u střídaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikát v Uničově. Ledaři na zimním stadionu mají robotický ořezávač ledu, který vypadá jako auto na dálkové ovládání

„Stacionární laser se roztočí a začne nad ledem vytvářet virtuální rovinu, která je absolutně přesná. Je to orientační bod pro ten stroj, který potom ví, jaké máme nerovnosti ledu, a podle toho si upravuje výšku řezu,“ dodává Petřík.

Stroj upravuje led u mantinelů, na zbytek plochy bude i nadále potřeba klasická rolba. Úprava ledu se díky ořezávači zjednodušila. Původně ji pracovníci prováděli s pomocí stavebního laseru pro zedníky. Podle Petříka přitom k potřebovali tmu.

„Byly třeba dvě hodiny noční práce, kdežto momentálně dopoledne, pokud tady není nějaký provoz, vypustíme stroj a za 15 minut je hotovo a v podstatě bez zásahu naší lidské síly,“ říká správce stadionu.

Ořezávač za 570 tisíc korun

Nový ořezávač ledu za 570 tisíc korun správci uničovského kluziště slouží od začátku listopadu. „Je to první stroj v Česku. V současné době je jich v Evropě 18, z toho zbylých 17 je v severských státech – Švédsko, Finsko, Norsko,“ uvádí Petřík.

„Každý centimetr, který tam není, znamená nějakou energetickou úsporu.“

Václav Přibyl, strojník a ledař

Technologie je podle strojníka a ledaře Václava Přibyla z uničovského stadionu je mnohem přesnější a pomáhá udržovat na kluzišti stejnou tloušťku ledu. „Každý centimetr, který tam není, znamená nějakou energetickou úsporu. To znamená, pokud máme někde moc ledu, tak máme vyšší spotřebu elektřiny pro chlazení,“ vysvětluje Přibyl.

Podle správce sportoviště Jaroslava Petříka tak úspora za energie při provozu stadionu může po sezóně dosáhnout desítek, možná i stovek tisíc korun.

Josef Čermák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme