Čtveřice astronautů soukromé mise Fram2 se vrátila na Zemi. Jedná se o šestý let společnosti SpaceX

Zpět na Zemi se v pátek vrátila čtveřice astronautů, kteří v rámci zhruba čtyřdenní soukromé mise Fram2 jako první planetu obíhali na polární oběžné dráze. O dosednutí modulu s astronauty, které do vesmíru vyslala americká firma SpaceX miliardáře Elona Muska, na hladinu Tichého oceánu informují agentury DPA a AP.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úterní start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX

Úterní start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Mise na polární oběžné dráze znamená, že loď s posádkou během oběhů kolem Země přelétala nad jižním a severním pólem. Dosavadní pilotované mise létaly od západu na východ, čímž využívaly zemské rotace, a udržovaly tak nižší sklon vůči rovníku.

Raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu čtyři astronauty. V rámci mise obletí zemské póly

Číst článek

Šéfredaktor portálu Kosmonautix.cz Dušan Majer k tomu uvedl, že Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) má sklon k rovníku zhruba 53 stupňů a že rekord držel někdejší Sovětský svaz s letem ve sklonu asi 65 stupňů. Polární oběžná dráha má oproti rovníku sklon 90 stupňů.

Raketa Falcon 9 astronauty na palubě modulu Crew Dragon na oběžnou dráhu vynesla v noci na úterý z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Posádka tvořená podnikatelem v kryptoměnách Chunem Wangem, norskou filmařkou Jannicke Mikkelsenovou, německou výzkumnicí v oblasti robotiky Rabeaou Roggeovou a australským průvodcem po polárních oblastech Ericem Philipsem ve vesmíru uskutečnila 22 experimentů zaměřených převážně na vliv kosmického letu a nízké gravitace na lidské tělo.

Mise byla šestým letem pro soukromé astronauty organizovaným společností SpaceX.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme