Do vesmíru vzlétla evropská sonda, která má prozkoumat lidmi vychýlenou planetku

Evropská sonda Hera, která má prozkoumat vzdálenou planetku zasaženou při testu potenciální obrany Země, v pondělí odstartovala z kosmodromu v americkém státě Florida. Do vesmíru vzlétla na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX, ke svému cíli se dostane na konci roku 2026.

Kennedyho vesmírné středisko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojsystém planetek Didymos (vlevo) a  Dimorphos (vpravo)

Dvojsystém planetek Didymos (vlevo) a Dimorphos (vpravo) | Foto: NASA | Zdroj: Reuters

Mise Evropské kosmické agentury (ESA) se zaměřuje na dvojsystém planetek Dimorphos a Didymos, na němž americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyzkoušel systém, který by teoreticky mohl posloužit k odvrácení nebezpečného tělesa mířícího k Zemi. V roce 2022 do Dimorphosu narazila sonda DART, načež Američané oznámili, že se jim podařilo zkrátit dobu jeho oběhu kolem Didymosu.

Podle ESA ale vědci nemají zcela jasno v tom, proč tento experiment uspěl a co se přesně po srážce odehrálo. Evropská agentura tak k planetce vzdálené zhruba 11 milionů kilometrů od Země vysílá sondu Hera, aby provedla „vyšetření místa srážky“.

Raketa společnosti SpaceX se sondou odstartovala krátce před 11.00 místního času (17.00 SELČ) z Kennedyho vesmírného střediska na pobřeží Atlantického oceánu. Let v prvních minutách probíhal podle plánu, uváděl komentář oficiálního přenosu. Očekává se, že Hera příští rok proletí kolem Marsu a v prosinci 2026 dorazí k planetce Dimorphos.

Agentura AP označuje misi za druhou část zkoušky planetární obrany, která by jednoho dne mohla zachránit Zemi před „smrtícím vesmírným balvanem“. Dvojsystém Dimorphos a Didymos nicméně žádnou hrozbu pro naší planetu nepředstavuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme