Plavidlo americké společnosti Boeing se potýkalo s mnohými technickými problémy, posádka tak zůstala ve vesmíru, návrat lodí Starliner by byl příliš riskantní.
Asteroid o průměru asi jeden metr v noci na čtvrtek shořel jako zářící ohnivá koule v zemské atmosféře nad Filipínami. Na sociálních sítích se objevila videa vzácného jevu.
Návrat dvou astronautů na zemi pravděpodobně nějakou dobu ještě potrvá. Suni Williamsová a Barry Wilmore by na vesmírné stanici mohli zůstat až do února 2025.
„Kosmická loď Starliner je problémy provázena už několik let. Není to zdaleka problém, pouze této mise. Už předchozí bezpilotní testovací lety byly mnohokrát odkládány,“ říká Dušan Majer.
„Útes je v nebezpečí, a pokud se neodkloníme od současného kurzu, naše generace bude pravděpodobně svědkem zániku jednoho z těchto velkých přírodních divů,“ řekl hlavní autor studie Benjamin Henley.
Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová docestovali na ISS na začátku června. K tomuto účelu byla poprvé použita kosmická loď Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
Astronomický snímek dne NASA vyhlašuje od roku 1995. Je jedním z nejuznávanějších ocenění svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny.
NASA přiznala, že neví, kdy se budou moci vrátit na Zemi dva astronauti z lodi Starliner. Původně měli zůstat ve vesmíru osm dní, kvůli vadným tryskám lodi tam ale zůstávají už déle než měsíc a půl.
Dvojice astronautů odletěla na ISS za použití lodi Starliner na začátku června a vrátit se měla 14. června. Nestalo se tak kvůli selhání naváděcích trysek lodi.
Modul v Houstonu měl rozlohu 16 metrů čtverečních. Podle odhadů by NASA mohla vyslat lidskou posádku na Mars v 30. letech tohoto století. Ještě dříve se však chystá znovu vyslat lidi na Měsíc.
NASA každoročně testuje hypotetické scénáře, kdy asteroidy ohrožují Zemi. Podle vědců je nutné hlavně znát pohyb těles a nebezpečí včas. Zatím ale srážka nehrozí.
NASA poskytne společnosti SpaceX 843 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun) na vybudování zařízení, které bude schopné posunout ISS do zemské atmosféry a zajistit její plánované zničení.
Incident je vzácným případem, kdy se lidmi vyrobený materiál z oběžné dráhy dostal zpět na povrch naší planety v neporušeném stavu a přistál v obydlené oblasti.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost Boeing o další čtyři dny odložily plánovaný návrat lodi Starliner z Mezinárodní vesmírné stanice na Zem se dvěma astronauty na palubě.
Kdy bude jev vidět, ani vědci neví přesně. „To bude velké překvapení. Může to nastat zítra a může to nastat za půl roku,“ říká astronomka Soňa Ehlerová.
Společnost Boeing se ve středu pokusí na oběžnou dráhu vypravit první pilotovanou misi své nové kosmické lodi Starliner, SpaceX ve čtvrtek otestuje dopravní systém Starship.
Dlouho očekávaný let druhé americké kosmické lodi byl v sobotu odložen poté, co počítač přerušil odpočítávání jen několik minut před zážehem raketových motorů.
Testovací let s posádkou se měl uskutečnit už před několika lety, bránila tomu ale řada potíží - včetně úniku helia z pohonného systému při pokusu o start.
Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu. „Prioritou je bezpečnost,“ zareagoval šéf NASA Bill Nelson.
Mise Čchang-e 6 odebere z Měsíce asi dva kilogramy vzorků. Jejich analýza by podle čínských vědců měla poskytnout detailnější informace o historii Měsíce, Země a sluneční soustavy.
„Způsobíme, že na solárních článcích bude víc energie než obvykle a satelit sám sobě řekne, že má problém a musí se restartovat,“ popsal člen týmu Simon Klinga.