„Dají se tady dělat různé ukázky experimentů nebo demonstrace fyzikálních principů v beztížném stavu, které na Zemi dělat nelze,“ popisuje český astronaut.
Mise se zaměřuje na dvojsystém planetek Dimorphos a Didymos, na němž americký NASA vyzkoušel systém, který by teoreticky mohl posloužit k odvrácení nebezpečného tělesa mířícího k Zemi.
Asteroid o průměru asi jeden metr v noci na čtvrtek shořel jako zářící ohnivá koule v zemské atmosféře nad Filipínami. Na sociálních sítích se objevila videa vzácného jevu.
„Je to historický den pro ESA a pro Evropu,“ uvedl šéf ESA po dokončení mise nové evropské rakety Ariane 6. Přestože závěr letu byl problémový, hovoří činitelé Evropské vesmírné agentury o úspěchu.
První start Ariane 6 byl původně plánovaný na rok 2020, technické potíže, pandemie covidu-19 a ruská invaze na Ukrajinu ale způsobily opakované odklady.
Trojice družic bude pomocí přesných laserů měřit takzvané gravitační vlny - a ty vědcům objasní například chování černých děr. Česká součást bude pro jeho funkci klíčová.
„Vidíte, jak se na nějaký problém trápící výzkumníky formuje stanovisko, které se pak snaží být uhlazeno do diplomatické formy. To aby to nikoho neurazilo,“ popsal jednání ESA vědec Petr Brož.
Sonda, která posledních pět let monitorovala počasí, nebyla navržena pro kontrolovaný návrat na Zemi, kosmické agentuře se ale podařilo použít zbývající palivo, aby Aeolus navedla do vodního hrobu.
Třiapadesát metrů vysoká raketa s dvojicí vojenských satelitů odstartovala z vesmírného přístavu v Kourou ve Francouzské Guyaně v 0.00 hodin středoevropského letního času.
Poté, co v noci na čtvrtek naposledy odstartuje Ariane 5, se Evropská vesmírná agentura ocitne bez vlastních prostředků pro cesty do vesmíru. První start rakety Ariane 6 je v plánu na konec roku.
Odborníci doufají, že mise odhalí stopy po temné hmotě a temné energii. Tyto dva jevy jsou pro kosmologii záhadou, odhaduje se však, že mají zásadní vliv na celý vesmír.
Ostatní astronauti pak do roku 2030. ESA představila nové kandidáty na kariérní a také záložní astronauty loni v listopadu, mezi náhradníky se tehdy dostal i český stíhací pilot Aleš Svoboda.
„Výhodou jsou operační zkušenosti, člověk je zvyklý pracovat v týmu, vést lidi a komunikovat i ve složitých situacích,“ vyjmenoval pilot Svoboda své zkušenosti, které mu pomohly stát se astronautem.
Na cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici se vydala raketa Sojuz MS-20 s dvěma ruskými a jedním americkým kosmonautem. Dříve běžná událost, která se od ruské invaze Ukrajiny stává více a více vzácnou.
Italka Samantha Cristoforettiová během mise plnila spolu s kolegou různé úkoly - pracovali na robotickém rameni nebo vypustili desítku nanodružic, které slouží ke sběru radioelektronických dat.
Rogozin řekl, že provoz ruských lodí využívaných k zásobování ISS bude sankcemi narušen. Ovlivní to podle něj i ruský segment ISS, který koriguje pohyb stanice po oběžné dráze.
K silnému výbuchu zřejmě došlo v horské oblasti východně od íránské metropole, kde se podle mínění analytiků nachází podzemní tunelový systém a kde se vyrábějí rakety.
Experti zjistili, že urea po vmíchání do lunární geopolymerní směsi, což je stavební materiál podobný betonu, snižuje množství vody potřebné k výrobě materiálu.
Programovací workshopy organizovala vesmírná vzdělávací kancelář ESERO jako součást týdne českých kosmických aktivit Czech Space Week. Kódy na ISS poběží na jaře příštího roku.
O náročnosti úkolu svědčí podle odborníků to, že AMS nebyl navržen pro údržbu na oběžné dráze, životnost zařízení byla totiž stanovena na tři roky. Spektrometr pracuje na ISS od roku 2011.
Nově ohlášená kometa nese oficiální označení C/2019 Q4. Letí rychlostí 150 000 kilometrů v hodině a aktuálně se nachází zhruba 420 milionů kilometrů od Slunce.