Astronauti se pustili do úklidu. Vypustili speciální satelit s harpunou a sítí na sběr odpadu

Mezinárodní vesmírná stanice ISS se chystá na velký úklid. Ze stanice na svou cestu vyrazil dosud největší satelit, který bude mimo jiné testovat technologie pro chytání vesmírného odpadu. Podle britské BBC kolem Země krouží tisícovky tun úlomků z přístrojů z bývalých vesmírných misí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelit RemoveDebris, což v překladu znamená doslova odstranění nebo vyčištění úlomků, má hned několik částí, třeba speciální síť a harpunu. A váží zhruba 100 kilogramů.

Vesmírné plavidlo sestavovali v britském Giuildfordu nedaleko Londýna a stálo v přepočtu přes 300 milionů korun. Polovinu z toho zaplatila Evropská komise, zbytek doplatilo asi deset soukromých společností a institutů z Německa, Nizozemska nebo Francie.

Celý satelit do vesmíru na ISS vynesli už v dubnu. 

Amatérský astronom našel ztracený satelit za miliardy korun. NASA ho postrádala od roku 2005

Číst článek

Vesmírné plavidlo bude především testovat technologie, které budou k chytání odpadu zapotřebí. Použije k tomu například laser a kameru. Ještě předtím ale vědci otestují funkčnost celého plavidla.

Satelit se zaměří na zkoumání toho, jak se vesmírné odpady pohybují a vyzkouší taky speciální síť, do které některé odpady cvičně chytí a navede je k zemské atmosféře, kde shoří. Stejný osud pak čeká i samotný satelit. K tomu, aby se z něj taky nestal odpad, má velkou membránu, pomocí které se dostane k zemské atmosféře.

Co je vesmírný odpad?

Do vesmírného odpadu spadají různé části a fragmenty ze starších raket, úlomky satelitů nebo věci, které astronauté ztratili ve vesmíru. Dohromady podle britské BBC kolem Země krouží zhruba půl milionu částeček, které dohromady váží asi 7500 tun.

Tento odpad může výrazně poškodit fungující satelity a vesmírné stanice. Na oběžné dráze kolem Země je například evropský satelit, který přestal fungovat v roce 2012 a který je zhruba velký jako dvoupatrový autobus.

Novozélandská firma vyslala do vesmíru obří 'disko kouli'. Astronomům brání ve výhledu

Číst článek

Nový satelit ale není jedinou zvažovanou variantou k ničení odpadu na orbitě. Vědci uvažují i o dalších zařízeních. Hodně diskutovanou variantou je například laser, který by dokázal energetickým pulzem vyvést trosky z jejich dráhy a nasměrovat je do zemské atmosféry, kde by samovolně shořely.

Takový laser by mohl být velmi výkonný se stanovištěm na zemi, jako například nerealizovaný projekt ORION z roku 1996. Problém tady představuje složité míření na velkou vzdálenost. Druhou variantou je laser přímo ve vesmíru na vesmírné stanici či na speciálním satelitu. Tím se zabývá třeba tým z čínské Univerzity vojenského letectví v Sienu.

Výhodou takového řešení je poměrně nízká cena, laser se jednou dostane do vesmíru a pak už tam bude. K provozu si vystačí s elektřinou získanou ze slunce. Podle čínské studie je možné laserovým pulsem vychýlit kulaté hliníkové úlomky, které jsou na orbitě nejběžnější. Jinými materiály se Číňané nezabývali.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme