„Kosmická loď Starliner je problémy provázena už několik let. Není to zdaleka problém, pouze této mise. Už předchozí bezpilotní testovací lety byly mnohokrát odkládány,“ říká Dušan Majer.
Dvojice astronautů odletěla na ISS za použití lodi Starliner na začátku června a vrátit se měla 14. června. Nestalo se tak kvůli selhání naváděcích trysek lodi.
NASA poskytne společnosti SpaceX 843 milionů dolarů (téměř 20 miliard korun) na vybudování zařízení, které bude schopné posunout ISS do zemské atmosféry a zajistit její plánované zničení.
Závada se vyskytla na ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, která měla vynést vesmírnou loď na oběžnou dráhu. „Prioritou je bezpečnost,“ zareagoval šéf NASA Bill Nelson.
Mezinárodní vesmírná stanice je jedním z posledních míst, kde Rusko a Spojené státy spolupracují navzdory ruské invazi na Ukrajinu, kvůli které jsou vztahy mezi oběma zeměmi nejhorší za poslední roky.
Cesta člověka na Mars a zpět potrvá tři roky, odhaduje Halousek. Pravděpodobnější než cesty na rudou planetu se mu zdají výlety na stanice asi 400 kilometrů nad Zemí. Doletět se tam dá za pár hodin.
Trojice odstartovala k ISS loni 21. září na palubě ruské lodi Sojuz MS-22, se kterou se původně měla vrátit na Zemi letos v březnu. Plán Expedice 68 ale narušil prosincový únik chladicí kapaliny.
Čtyři vesmírní turisté přiletěli zhruba v 15.16 středoevropského času na Mezinárodní vesmírnou stanici. „Je to privátní vědecká mise,“ komentuje let Milan Halousek z České astronomické společnosti.
Společnost SpaceX, v jejíž lodi letí, dříve uvedla, že jedna letenka vyšla na 55 milionů dolarů, tedy 1,2 miliardy korun. Posádka míří na Mezinárodní vesmírnou stanici, kde stráví něco přes týden.
Dva Američany, jednu Rusku a jednoho Japonce dopravila zpět loď Crew Dragon americké firmy SpaceX, která přistála v moři u pobřeží Floridy. Na vesmírné stanici teď zůstává sedm astronautů.
Dispečeři museli odvolat výstup do kosmu. Přímý přenos NASA z ISS tehdy ukázal, jak ze zadní části kosmické lodi Sojuz do okolního prostoru tryskají bílé částečky připomínající sněhové vločky.
Na cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici se vydala raketa Sojuz MS-20 s dvěma ruskými a jedním americkým kosmonautem. Dříve běžná událost, která se od ruské invaze Ukrajiny stává více a více vzácnou.
Italka Samantha Cristoforettiová během mise plnila spolu s kolegou různé úkoly - pracovali na robotickém rameni nebo vypustili desítku nanodružic, které slouží ke sběru radioelektronických dat.
Holešovice, okolí O2 areny a průmyslová zóna ve Šterboholích. Tato místa září na teplotním snímku z 18. června pořízeném z Mezinárodní vesmírné stanice. Jak mohou situaci zlepšit fotovoltaické panely?
Dobytí ukrajinské Luhanské oblasti slavili Rusové i v kosmu. Agentura Roskosmos zveřejnila fotku tří ruských astronautů na Mezinárodní vesmírné stanici, jak drží vlajku separatistů.
Vesmírný odpad tvoří vysloužilá zřízení, zbytky raket a tříšť. Té je nejvíc a vzniká drobením nebo výbuchem nefunkčních předmětů. Ve velké rychlosti může napáchat škody i miniaturní šupinka laku.
Mise byla původně naplánovaná na deset dní, z toho jich cestující měli strávit na ISS osm. Posádka se na stanici věnovala různým vědeckým a komerčním aktivitám, celkem měla v plánu 25 experimentů.
Na Mezinárodní vesmírnou stanici se dostala první soukromá výprava. Kam se ještě lidstvo podívá? Odpovědi hledá popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
Tři ruští kosmonauti dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici ve žlutých leteckých kombinézách s modrými prvky, jež náramně připomínají ukrajinskou vlajku. Standardní ruská uniforma je přitom modrá.
Rogozin řekl, že provoz ruských lodí využívaných k zásobování ISS bude sankcemi narušen. Ovlivní to podle něj i ruský segment ISS, který koriguje pohyb stanice po oběžné dráze.
Šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin prohlásil, že doufá, že jde pouze o nedorozumění. Moskva podle něj americkým astronautům víza vždy vydala.
Výbuch podle něj vytvořil úlomky, které mimo jiné ohrožují Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Test kritizovala i Británie, ruské úřady dosud věc nekomentovaly.
Posádku tvoří tři Američané - astronauti americké kosmické agentury NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová - a jeden Němec, astronaut evropské ESA Matthias Maurer.