Lovec exoplanet. NASA vypustí družici TESS, která bude zkoumat planety mimo Sluneční soustavu

Lidé vždy chtěli vědět, jestli jsou ve vesmíru sami nebo jestli nás třeba někdo nepozoruje ze vzdálených světů. Na tuhle otázku hledá odpověď i americká NASA, a proto v noci z pondělí na úterý do vesmíru vyšle speciální satelit. Družice s označením TESS bude zkoumat takzvané exoplanety - tedy planety mimo naši sluneční soustavu.

Mys Canaveral Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Takto by měl vypadat satelit NASA TESS po vypuštění ve vesmíru.

Takto by měl vypadat satelit NASA TESS po vypuštění ve vesmíru. | Foto: Courtesy Chris Meaney/Goddard Space Flight Center/NASA | Zdroj: Reuters

Satelit do vesmíru vynese raketa Falcon 9 společnosti Space X amerického vizionáře Elona Muska. Mise družice potrvá dva roky. Za tu dobu bude pátrat po různě velkých planetách.

2:06

Mezi skladbami, které budou putovat 12 světelných let vesmírem, je i dílo studenta z Ostravska

Číst článek

„Satelit Tess sám o sobě nenajde mimozemský život. Pomůže nám ale v jeho hledání tím, že nám ukáže, kam bychom měli nasměrovat větší teleskopy. Díky nim budeme moct vyhledávat stopy v atmosférách jednotlivých planet, které by nám mohly pomoct určit, z čeho ty planety jsou. Nebo jestli mají v atmosféře podobné plyny, které jsou na Zemi známkou života," citoval ředitele astrofyzického centra NASA Paula Hertze Radiožurnál.

Satelit Tess má ve vesmíru prohledávat až dvě stě tisíc hvězd.

„Družice Tess bude hledat planety kolem jiných hvězd tak, že se zaměří na drobný úbytek světla v momentě, kdy planeta prochází kolem hvězdy," dodává Paul Hertz z NASA.

Satelit tímto způsobem dokáže zjistit oběžnou dráhu planet ale taky jejich velikost. Družice je vybavená čtyřmi výkonnými kamerami, které budou snímat vesmír.

„Pokrytí kamer je naprosto výjimečné. Dokážou zachytit skutečně velkou část vesmírné oblohy," popisuje vědec George Ricker.

Satelit Tess prozkoumá několikanásobně větší plochu než jeho předchůdce sonda Kepler, kterou NASA vypustila v roce 2009.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme