NASA otestovala nejsilnější raketu v historii. Místo osmi minut ale fungovala jen 75 sekund

Podařilo se, i když s menšími komplikacemi. Americká kosmická agentura v noci otestovala raketu, označovanou za nejsilnější v historii lidstva. S její pomocí chce NASA jednou znovu dopravit člověka na Měsíc. Jestli to ale bude skutečně do roku 2024 tak, jak si vedení projektu slibuje, to po mírně nevydařené zkoušce v Mississippi není jisté.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká kosmická agentura v noci otestovala raketu, označovanou za nejsilnější v historii lidstva. S její pomocí chce NASA jednou znovu dopravit člověka na Měsíc

Americká kosmická agentura v noci otestovala raketu, označovanou za nejsilnější v historii lidstva. S její pomocí chce NASA jednou znovu dopravit člověka na Měsíc | Zdroj: NASA Television

Jednalo se o pozemní zkoušku, při které NASA zažehávala čtyři motory rakety SLS (Space Launch System). Šlo o to, aby motory zůstaly zažehnuté po dobu osmi minut, což je přesně doba, která je potřeba na to, aby raketa pronikla do vesmíru a mohla pokračovat k Měsíci. 

Test motorů se uskutečnil ve Stennisově vesmírném středisku v sobotu vpodvečer místního času (v sobotu před půlnocí SEČ). Motory RS-25 vyvinuté ve spolupráci se společností Boeing se podařilo zažehnout a pak běžely minutu a 15 vteřin, než je systém kvůli zatím neupřesněné chybě zase vypnul. Za tu dobu motory spotřebovaly přes 2,5 milionu litrů paliva.

„Důvodem chybového hlášení mohl být jakýkoli parametr, který se při chodu motoru odchýlil,“ podotkl šéf projektu raket SLS John Honeycutt.

NASA v noci otestuje ‚nejsilnější raketu v historii lidstva‘. Má vrátit člověka na Měsíc

Číst článek

Mohutná raketa SLS je klíčovou součástí nového amerického programu výzkumu Měsíce, který nese název Artemis. Bude se skládat ze tří etap. První (Artemis 1) bude nepilotovaný let nové lodi Orion kolem Měsíce a zpět na Zemi. Druhou etapou (Artemis 2) bude stejný let Orionu kolem Měsíce, ale už s lidskou posádkou.

Třetí etapa (Artemis 3) zahrnuje vysílání astronautů na vesmírnou stanici Gateway u Měsíce a později, předběžně v roce 2024, počítá s přistáním první ženy a dalšího muže na Měsíci. Do roku 2028 NASA počítá s dlouhodobým výzkumem na Měsíci.

Tento postupně se rozvíjející program Artemis pak bude přípravou pro vyslání lidí na Mars.

Zpoždění i překročení rozpočtu

Projekt má ale už teď tři roky zpoždění. A nový termín, kdy má do vesmíru letět nejen muž, ale taky žena, je naplánovaný na rok 2024.

2:14

Po 40 letech na Zemi přistály nové vzorky měsíční krajiny. Za úspěchem stojí Čína

Číst článek

Šéf Americké kosmické agentury Jim Bridenstine po testu uvedl, že o dodržení termínu nepochybuje: „Ne všechno šlo podle plánu, ale získali jsme spoustu důležitých informací. A vůbec nepochybuji, že náš tým příčiny problémů odhalí a vše opraví.“

Vedení americké kosmické agentury ale věří, že se podaří ještě letos megaraketu ozkoušet při první vesmírné misi bez posádky. Plány by jim ale mohl trochu zhatit nástup nového amerického prezidenta Joea Bidena. Jeho poradci už řekli, že by rádi celý program zpomalili.

Dalším problémem jsou peníze. Oproti původnímu harmonogramu byl rozpočet překročen už o tři miliardy dolarů, upozornila agentura Reuters. Kritici se snaží NASA přesvědčit, že by měla dát přednost službám komerčních společností jako je SPaceX nebo United Launch Alliance, které jsou mnohem levnější.

Jeden start SLS bude stát zhruba jednu miliardu dolarů (22 miliard Kč), zatímco start o něco méně výkonné rakety Falcon Heavy stojí kolem 90 milionů dolarů (dvě miliardy Kč).

Marie Machytková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme