Výkon na obalu žárovek ne vždy odpovídá skutečnosti. Lidé si také neumějí vybrat
Udávaný výkon diodových žárovek mnohdy neodpovídá skutečnosti – zjistila to Česká obchodní inspekce. Ve třetině případů se údaj na obalu lišil od toho, jak žárovka ve skutečnosti svítila. V jednom případě dokonce výrobce sliboval svítivost odpovídající 125 watům, ale inspekce naměřila jenom 74. Problém však není jen v žárovkách. Lidé se často nevyznají v tom, kam který typ patří.
Evropská unie úplně zakázala vyrábět klasické žárovky s vláknem ke konci srpna, jak se teď ukazuje - většina lidí v Česku se v těch moderních neorientuje.
Zatímco u klasických žárovek lidé věděli, jak bude svítit 100watová nebo 40watová, u těch nových, úsporných se už na orientaci podle jejich výkonu spolehnout nedokáže.
Redaktor ČRo Petr Medek natáčel s prodejcem žárovek o rozdílu mezi jednotlivými typy.
Prodejce Pavel Růžička v prodejně elektra na pražských Vinohradech postupně rozsvítil tři žárovky – klasickou, LED diodovou a úspornou zářivkovou. Všechny měly odpovídat výkonu klasické 40 watové, ale rozdíl byl zjevný.
Prodejce upozornil, že záleží na tom, pro jaké svícení a do jaké místnosti je žárovka určená. Záleží třeba i na tom, jestli je nábytek světlý nebo tmavý i na samotných zákaznících, protože každý člověk vidí trochu jinak, a to především barvy.
Výkon žárovky je podle něj dobré jednoduše vyzkoušet.
„Optimální je koupit si jeden vzoreček, dát ho do nějaké lampičky, oběhnout si celý byt a říct ano, tady se mi to líbí, tady se mi to nelíbí, tady potřebuju něco jiného,“ popsal Růžička.
Přesto alespoň obecně přiblížil, kam se jednotlivé typy žárovek hodí.
„Chodby, kde se rychle rozsvěcí a zhasíná, tam nechat buď žárovku nebo LEDkovou žárovku. Kde se svítí hodně dlouho, jako jsou kuchyně, obývací pokoje, večerní lampička někde za televizí, kde se to večer rozsvítí a zhasne, až když se jde spát, tak tam by potom šla ta zářivková žárovka,“ dodal prodejce.