I nažloutle svítící LED žárovka může vyzařovat příliš modrého světla, které pak působí na naše biorytmy. „Dvě žárovky mohou vypadat stejně, i když mají jiné spektrální složení,“ vysvětluje fyzik.
„Úsporné žárovky jsou považované za nebezpečný odpad a musíte je likvidovat na speciální skládce. Kdo ale bude cestovat 28 mil kvůli žárovce?,“ řekl v žertu Trump při návštěvě továrny v Ohiu.
Lidé mnohdy vyhazují do popelnic toxické zářivky, píše Deník. Sucho a úbytek orné půdu sužuje i pivovarníky, informují Hospodářské noviny. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Šedesát osm milionů. Právě tolik žárovek je dnes v českých domácnostech. Množství světelných zdrojů se navíc neustále zvyšuje. Meziročně skoro o dva miliony kusů.
České deníky se v sobotu věnují výzkumu českých vědců o nebezpečném problikávání žárovek, startu sezóny klíšťat i náhradě za papírové stravenky. Přehled tisku připravil Radiožurnál.
Jako dárek žárovky zdarma. S takovou nabídkou oslovují podomní prodejci seniory po celé zemi. Ve skutečnosti uzavřou smlouvu na dodávky elektřiny od Bohemia Energy. A za odstoupení od ní musí platit.
Česká obchodní inspekce zakázala prodej vánočního světelného řetězu, který může způsobit úraz elektrickým proudem. Informace v češtině o použití řetězu navíc dovolují svícení venku i uvnitř, podle původního anglického popisku se ale smí zapínat jen uvnitř. Výrobek s názvem Cluster Lights pochází z Číny.
Na sběrná místa Češi v loňském roce přinesli skoro 770 tun žárovek nebo zářivek. Nejaktivnější byli v Horní Ředici na Pardubicku, kde v přepočtu na obyvatele vytřídil každý 2,5 kilogramu. Česko přesto obecně ve sběru světelných zdrojů zaostává, 60 procent z nich končí ve směsném odpadu, tedy na skládkách. Toxická rtuť se tak může dostat i do studen.
Někteří podomní prodejci energií používají na zákazníky nový trik. Ke smlouvě o změně dodavatele energie nabízejí za symbolickou sumu úsporné LED žárovky. Pokud ale zákazník odstoupí od smlouvy, firma si za tyto žárovky naúčtuje až tisíce korun a vymáhá je. Na brněnské Sdružení obrany spotřebitelů se obrátily desítky nespokojených lidí.
Po Evropské unii se klasické vláknové žárovky stávají historií i v USA. Ode dneška se tam nesmějí do obchodů dodávat ani ty nejslabší, 60ti a 40ti wattové. Silnější žárovky s kovovým vláknem zakázal federální zákon vyrábět před dvěma lety, tedy v době, kdy v zemích Evropské unie už platil zákaz výroby všech vláknových žárovek.
Město Chrudim plánuje modernizaci nejstaršího úseku veřejného osvětlení. Na Palackého třídě, v ulici Obce Ležáků a Československé armády nahradí sodíkové výbojky novější technologie LED.
Udávaný výkon diodových žárovek mnohdy neodpovídá skutečnosti – zjistila to Česká obchodní inspekce. Ve třetině případů se údaj na obalu lišil od toho, jak žárovka ve skutečnosti svítila. V jednom případě dokonce výrobce sliboval svítivost odpovídající 125 watům, ale inspekce naměřila jenom 74. Problém však není jen v žárovkách. Lidé se často nevyznají v tom, kam který typ patří.
Evropská unie nařídila, že od dnešního dne se v členských zemích přestanou vyrábět žárovky s vláknem. Kdo si je nestihl nakoupit do zásoby, bude odteď muset přejít na úspornější, ale zároveň dražší žárovky. Prezident Václav Klaus na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích konstatoval, že svobodní lidé by si ale sami měli rozhodovat, jaké žárovky si koupí a budou využívat. Sám prý u klasických žárovek zůstane.
Přes 130 let stará historie Edisonových žárovek končí. Ode dneška se kvůli nařízení Evropské komise přestávají vyrábět i 40 wattové a nižší. Stahování klasických žárovek z trhu je postupné, začalo už v roce 2009. Zákazníci si je ale ještě nějakou dobu budou moct koupit, zásoby prodejců vydrží rok, u velkých i dva.
Výrobci nemohou ode dneška dodávat na trh klasické 60wattové žárovky. Před lety jim to zakázala Evropská komise s tím, že kvůli životnímu prostředí se všechny typy žárovek postupně nahradí těmi úspornými.
Zákaz prodeje klasických žárovek se letos rozšíří na zdroje o výkonu 60 wattů. Jsou vůbec nejrozšířenějším zdrojem světla v domácnostech, a tak spotřebitelům nezbyde, než se v prodejnách poohlédnout po jejich náhradě.
Na svět přišla v roce 1879 a dnes jej zase pomalu opouští. Kdo? Klasická vláknová žárovka, která je vynálezem Thomase Alvy Edisona. Od loňského září se v Evropské unii doprodávají zásoby starých 100 wattových žárovek a ode dneška se už do obchodů nesmějí dodávat ani ty 75 wattové s klasickým žhavícím vláknem uvnitř. Do roku 2013 mají z trhu zmizet i žárovky s nižším výkonem.
Klasické žárovky brzy čeká budoucnost muzejních exponátů. Dnes vstupuje v platnost nařízení Evropské komise o postupném stahování vláknových žárovek z trhu. Nejdřív skončí prodej 100 watových žárovek.
Od 1. září nebudou na tuzemský trh uváděny žárovky, které nejsou čiré a jejichž příkon je 100 wattů a vyšší. Podle nařízení Evropské komise by měly klasické žárovky po roce 2012 úplně zmizet, na trhu budou jen žárovky úsporné.