Asfalt trávil indiány

Příčinou zdravotního úpadku indiánského kmene Čumašů z Kalifornie mohl být asfalt. Naznačují to výsledky zkoumání kostí z pohřebišť na dvou kalifornských ostrovech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indiánská vesnice Čumašů v představě výtvarníka

Indiánská vesnice Čumašů v představě výtvarníka | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, User: 7-how-7

Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU) jsou organické látky s velmi neblahými účinky na lidské zdraví. Moderní lidské populace se s nimi setkávají kvůli průmyslovému znečištění, ale jak se zdá, polycyklické aromatické uhlovodíky škodily i v prehistorických dobách. Tyto látky jsou hlavní složkou fosilního asfaltu - materiálu, kterého si například kalifornští indiáni Čumašové (Chumash) velmi cenili. Z asfaltu vyráběli různé nádoby, používali ho k léčení a dokonce jej žvýkali jako žvýkačku. Jinými slovy, Čumašové polycyklické aromatické uhlovodíky jedli, vdechovali a vtírali si je do kůže. Zanechalo to na jejich zdraví nějaké stopy?

Odpověď chtěli získat vědci ze Stockholmské univerzity. Většina zdravotních problémů spojených s polycyklickými aromatickými uhlovodíky se týká měkkých tkání. Naštěstí pro vědce je však známo, že ženy, které byly během těhotenství vystavené působení těchto látek, rodí menší děti, z nichž pak vyrostou podprůměrně vysocí dospělí lidé. Vědci proměřili 269 lebek z let 6500 př. n. l. až 1780 n. l., které byly nalezeny na ostrovech Santa Cruz a Santa Rosa u kalifornském pobřeží.

Výsledky studie ukázaly, že v průběhu času se průměrná velikost mužské lebky snížila ze 3370 krychlových centimetrů na 3180 krychlových centimetrů. Ženská lebka se zmenšila ze 3180 krychlových centimetrů na 2980 krychlových centimetrů. Dřívější studie také dokázaly, že ve stejném období se u Čumašů zkrátily stehenní kosti. Dohromady to naznačuje, že zdraví jejich populace se povážlivě zhoršovalo. O zdravotním úpadku Čumašů se spekulovalo už dříve, ale až nyní byl jako jeho pravděpodobná příčina identifikován asfalt plný polycyklických aromatických uhlovodíků.

Zdroj: Environmental Health Perspectives

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme