Bakterie pomáhaly prvním živočichům dýchat

Povlaky fotosyntetizujících mikroorganismů zřejmě sloužily jako „kyslíkové oázy“. Před 600 miliony let pomáhaly dýchat prvním mnohobuněčným živočichům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laguna Playa Grande

Laguna Playa Grande | Foto: Jeff Donnelly / WHOI

První komplexní živočichové se ve fosilním záznamech objevují v takzvaném ediakarském období před 635 až 542 miliony let. V té době byla hladina kyslíku mnohem nižší než dnes, což logicky vyvolává otázku, jak mohli mnohobuněční živočichové v takovém prostředí vůbec dýchat. Jejich fosilie se často nacházejí spolu se zkamenělými povlaky bakterií a sinic a paleontologové spekulovali, že první živočichové v nich nacházeli zdroj potravy. Podle nové studie však vztah mezi ediakarskou faunou a mikrobiálními povlaky mohl být mnohem komplexnější.

Tým vědců ze Spojných států, Kanady a Francie zkoumal kolonie bakterií z lagun Los Rogues ve Venezuele. V lagunách je vysoká koncentrace soli, která je pro většinu živočichů neslučitelná se životem. Zdejší povlaky bakterií a sinic nemá kdo spásat a ony proto téměř kompletně pokrývají dno laguny. Tyto podmínky se podle vědců velmi podobají těm, jaké vládly v ediakarském období. Výsledky chemické analýzy dokazují, že obsah kyslíku těsně nad povlakem mikrobů je podstatně vyšší než v povrchových vrstvách laguny. Tato místa navíc vyhledávají larvy hmyzu, máloštětinatých kroužkovců i krabů. Kyslík z fotosyntetických procesů uvolňovaly do vody i pravěké bakterie a sinice. Je proto možné, že jejich povlaky tvořily jakési kyslíkové oázy, které prvním mnohobuněčným živočichům umožňovaly dýchat.

Zdroj: Nature Geoscience

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme