Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Česku přibudou noví blahoslavení, františkáni zavraždění davem před 400 lety

Příští sobotu 13. října zažije Česko první blahořečení ve svých novodobých dějinách. Jako relikvie budou v katedrále svatého Víta použity kosterní ostatky čtrnácti františkánů, kteří před čtyřmi stovkami let zemřeli mučednickou smrtí. Tenkrát byli pohřbeni v kostele Panny Marie Sněžné a antropologové z Národního muzea od léta zkoumali, které z kostí by mohly zavražděným mnichům patřit. Nyní představují výsledky své práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Františkán Antonín Klaret Dąbrowski ukazuje kapli, v níž je pohřbeno čtrnáct pražských mučedníků

Františkán Antonín Klaret Dąbrowski ukazuje kapli, v níž je pohřbeno čtrnáct pražských mučedníků | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Když letos v létě 11. července vyzvedli antropologové schránu, bylo v ní mnohem více kostí, než odborníci předpokládali, museli je proto vyčistit, prozkoumat a až potom zjišťovat, které by mohly patřit mnichům. To byla jedna z prvních komplikací. Druhá nastala záhy, když se ukázalo, že v dřevěné bedně o velikosti kontejneru na odpadky byly pouze kosti dolních končetin a lebky. Pozůstatky páteře nebo kostí, z kterých jde určit pohlaví, věk nebo způsob smrti, tam nebyly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michaely Veteškové o zavražděných františkánech

I tento složitý oříšek vědci rozlouskli a, jak už dříve řekli Radiožurnálu, mezi ostatky 15 dospělých a pěti dětí našli 14 lebek, které zavražděným mnichům patřily. Právě ty doporučí, aby je katolická církev k beatifikaci použila. Jak však řekl antropolog Vítězslav Kuželka, odhalit jejich přesnou totožnost nebo způsob smrti se asi vědcům nepodaří. „Očekávaná zjevná sečná a střelná zranení jsme nenašli,“ přiznal.

K závěru, že se jedná skutečně o umučené mnichy vedla vědce shoda mezi histrorickými prameny a zraněními lebek, upřesňuje ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem Národního muzea Michalem Lukešem o kostech zavražděných františkánů.mp3

„Na lebkách se našly stopy celé řady zranění, která potvrzují písemné prameny, to znamená, že františkáni byli zavražděni a pravděpodobně velmi brutálním způsobem," řekl. Připomněl například, že část mnichů byla shozena ze střechy do chrámové lodě.

Musíme se tedy spokojit s dobovými prameny. Historikové k události, která se stala přesně 15. února roku 1611 říkají, že je to jedna z kapitol českých dějin, o kterých se nám moc mluvit nechce. Rozběsněný dav tehdy napadl pražské kostely a tam řádil a vraždil. Blahořečení umučených františkánů by tyto stránky českých dějin mělo zpět nalistovat.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme