Druhou největší synagogu v Čechách koupil v dražbě umělec. Po letech ji opět otevřel lidem
Synagoga v Žatci, která je druhou největší stavbou svého druhu v Čechách, má nového majitele. V dražbě ji koupil umělecký fotograf Daniel Černý. Cennou stavbu chce zachránit, pozvat do ní lidi a časem tam i otevřít stálou expozici historie židovství na Žatecku.
Brány žatecké synagogy se otevřely 4. dubna po dlouhých deseti letech. Zhruba po 70 letech tam zazněla i židovská hudba.
Zvenku má památka vcelku zachovanou fasádu, uvnitř ale na návštěvníky působí holé oprýskané stěny, místo oken a vitráží je jen drátěnka, která má zabránit hnízdění ptáků uvnitř budovy. Po té plzeňské je žatecká synagoga druhá největší v Čechách. V minulých letech tu byl sklad i tržnice.
„Od roku 1958 je synagoga uznána památkou a v roce 1997 byla budova staticky zajištěna, udělána střecha a zajištěny otvory,“ popisuje historii synagogy starostka Žatce Zdeňka Hamouzová (Volba pro město).
Koncem 90. let město prodalo budovu firmě se zahraniční účastí. Ta by ale památku nechala nejspíš spadnout. Proto ji vydražil koncem loňského roku umělecký fotograf z Chomutova Daniel Černý.
„Já jsem si všiml, že se žatecká synagoga prodává tenkrát, když ji prodávalo město. A nikdo ji nechtěl. Říkal jsem si, že je to krásný objekt, ale že ho může koupit jenom blázen,“ vzpomíná Černý.
„Pak uteklo deset let a koukal jsem, že je tady exekuční dražba. Asi jsem se bláznem stal a vyrazil jsem. Byl jsem tam sám, za vyvolávací cenu jsem ji zakoupil. Byl to dům holubí, dokážete si představit, vrstvy čeho tady byly a byly půlmetrové. My jsme měsíc jenom vyváželi holubí trus,“ popisuje umělec.
Expozice historie židovství na Žatecku
Vyvolávací cena byla 3,5 milionu korun. Do budovy je zapotřebí ještě další miliony vložit. Daniel Černý už zachránil například Hejtmanský dům v Kadani. Synagogu v Žatci chce vést jako kulturní centrum setkávání umělců a veřejnosti. Velkou pozornost chce věnovat i židovství.
Synagoga v Žatci byla postavena v letech 1871–1872 v maurském stylu podle plánů architekta Johanna Staňka. Během Křišťálové noci v listopadu 1938 byla vypálena a od té doby už neslouží svému účelu. Za války v ní byla vojenská nemocnice a pomocná škola, od roku 1949 sloužila jako sklad a chátrala. V roce 1997 se začala synagoga opravovat.
„Určitě bych byl rád, aby tady byla stálá expozice historie židovství na Žatecku. Výstava je hotová, je v depozitu teplické židovské obce. A zrovna na tomhle místě by měla být,“ míní Černý.
Židovská obec Teplice, pod kterou žatecká oblast spadá, se na spolupráci s umělcem těší. V plánu jsou výstavy i koncerty. Předseda židovské obce Teplice Oldřich Látal si vzpomněl na další zajímavosti, které se k žatecké synagoze váží. „Natáčel se zde film Yentl se Streisandovou,“ říká Látal.
Žatečtí věří v lepší časy synagogy
Začátek snad lepších časů žatecké synagogy si nenechali ve čtvrtečním podvečeru ujít stovky návštěvníků. „Tak jsem na to byla zvědavá, jsem tu poprvé a moc mu přeji, aby se mu to podařilo. Líbí se mi to,“ hodnotila jedna z návštěvnic.
„Je to paráda. Já jsem z Chomutova a tam v roce 1938 během Křišťálové noci vypálili synagogu, tak jsem rád, že aspoň toto se zachovalo. Snad časem to dají trochu dohromady,“ věří starší muž.
„Je to moje první návštěva tady v synagoze. Viděla jsem nějaké fotky, jak to tady vypadalo po těch letech, kdy se tu nic nedělo, tak jsem byla zvědavá. Už tohle je velký úspěch a jestli to bude pokračovat a budou tady nějaké kulturní akce, tak to určitě bude zajímavé pro občany Žatce,“ přidává se další návštěvnice.
Kdy je možné žateckou synagogu navštívit, se lidé dozvědí v městském informačním centru.