Fotbaloví vicemistři světa z Chile byli v Jižní Americe opět hvězdami
Uplynulo půl století, ale jako by se vlastně nic nezměnilo. Za hvězdy byli čeští a slovenští fotbalisté v Jižní Americe při mistrovství světa v roce 1962 a totéž platí i teď. Jen s tím rozdílem, že tentokrát pouze pětičlenná výprava nehrála fotbal v Chile, ale jako čestný host pomohla otevřít výstavu v Sao Paulu.
Výstava má Brazilcům připomínat padesát let starý titul mistra světa a inspirovat je k podobnému úspěchu za dva roky, kdy šampionát hostí právě země fotbalu zaslíbená.
"Tady máme svatého Petra a už nám chybí jen Jidáš. Podle mě to může být člověk, kterého nejméně podezříváme. A bude to Jelen, došel jsem k tomu dedukcí."
Jozef Štibrányi marně pátrá, kdo ze čtyř českých kamarádů mu ve chvilce nepozornosti schoval brazilské dresy, které chce přivézt domů na Slovensko jako dárky.
Klukovská hravost a zdravé uličnictví se nevytratily a spoluhráči ze šampionátu v Chile se kočkují stejně jako při své dobrodružné výpravě před půl stoletím. Nejen cesta do Brazílie, ale i pocit zase po letech utvořit známou partu, hladí pětici Masopust, Jelínek, Tichý, Mašek a Štibrányi po duších.
"Těch dresů je škoda... Jirko, i tys mě zradil, nepůjdu s tebou na procházku. Ještě máš možnost mi prozradit pachatele," směje se Štibrányi.
Stříbrní medailisté z Chile ale pochopitelně nepřijeli do Brazílie pro nic za nic. V den „D" oblékají slušivá kvádra a odjíždějí jako čestní hosté do Památníku Latinské Ameriky, kde pomáhají otevřít výstavu 50 let od Chile.
"Fotbal v Brazílii je nositelem všeho, co fotbal poskytuje. Proto jsme strašně rádi, že máme možnost v tuto slavnostní chvíli tady s vámi být. Cítíme zadostiučinení, že jsme se na tom v Chile taky trochu podíleli, děkuji."
Josef Masopust si svou chvíli u pultíku užívá, cítí se v takové situaci jako brazilský jaguár v džungli. Když potom pomůže přestřihnout pásku a výstava je oficiálně otevřená, v sále napěchovaném místními televizními štáby a fotografy i přes postupující únavu ochotně pózuje, jak je potřeba, a dokola odpovídá na otázky, které už slyšel stokrát.
"Když jsme odjížděli, tak nad námi pochopitelně lámali hůl," odpovídá Masopust.
Rebelo: Masopust je pro Brazilce osobnost
Pro Brazilce není pozvání česko-slovenské skupinky lecjakým gestem. Prsty v něm má i vláda a ministr sportu Aldo Rebelo vysvětluje, proč je účast vicemistrů světa v čele s Masopustem tak důležitá.
"Znamená to pro nás hodně, protože celá Brazílie zná Josefa Masopusta nejen jako prvotřídního fotbalistu, ale hlavně jako osobnost, která přinesla do téhle krásné hry novou kulturu. Jeho rytířské vystupování, které nejviditelněji projevil před padesáti lety ohleduplností ke zraněnému Pelému, to je pro nás nezapomenutelné. Ctíme ho jako skvělého sportovce, jehož odkaz znamená hodně nejen pro fotbal, ale svým způsobem i pro lidstvo," říká Rebelo.
Další důkaz, že pro Brazilce je fotbal skutečně nedílnou součástí života. A proto už se nemohou dočkat mistrovství světa, které za dva roky podruhé v historii uspořádají.
"Bude to skutečný fotbalový svátek, co u nás v roce 2014 zažijete," říká Gilberto Kassab, starosta Sao Paula, kde šampionát za dva roky úvodním zápasem začne.
A pokud zamhouříme oči nad problémy, které budou třeba s dopravou právě v jeho městě, není důvod mu nevěřit.