Královna Alžběta II. odhalila památník v Bletchley Park, tajném pracovišti během 2. světové války
Druhá světová válka skončila před 66 lety, ale její dozvuky v některých ohledech přetrvávají. Královna Alžběta II., která byla za války mladinkou princeznou, dnes odhaluje památník těm, kdo se zasloužili o úspěch tajného pracoviště v Bletchley Park severně od Londýna.
Právě tam byl vyvinut spolehlivý přístroj na dešifrování nepřátelských radiových komunikací během 2. světové války. Tato operace byla tak tajná, že pracovníci, kteří do ní byli zapojeni, o ní nesměli nikomu říci ani slovo ještě třicet let po válce. Dnes jejich příspěvek oceňuje královna odhalením památníku.
Královna Alžběta II. dnes odhaluje památník těm, kdo se zasloužili o úspěch tajného pracoviště v Bletchley Park severně od Londýna. Téma pro spolupracovníka ČRo ve Spojeném království Milana Kocourka.
Památník je věnován pracovníkům, kteří už většinou nežijí. Samotný Bletchley Park je rozsáhlé sídlo se zámkem, který pochází ze začátku 20. století. Před 2. světovou válkou koupil sídlo admirál Sinclair, který byl ředitelem námořního zpravodajství a kontrarozvědky MI6. Právě v roce 1938 už tam pošta položila tajné kabely a vláda tam založila výuku šifrovacích operací.
Tajné operace v Bletchley Park v určitém smyslu navazovaly na práci polské kontrarozvědky, která ve Varšavě vyvinula ještě před válkou první přístroj na dešifrování produkce německého šifrovacího stroje Enigma. Právě Poláci už před válkou disponovali šifrovacím úřadem, kde se jim 5 týdnů před válkou podařilo německou šifru rozluštit.
Ještě než válka začala, měli tak Britové od Poláků okopírovaný dešifrovací stroj na německou Enigmu. Během války ho pak zdokonalovali.
K odtajnění operací v Bletchley Park došlo až po třiceti letech. Zejména pak kvůli průběhu studené války a hlavě proto, že během 2. světové války se tam děly naprosto nevídané věci. Například otec počítačové vědy, jeden z nejnadanějších matematiků všech dob, Alan Turing zde kontrarozvědce pomáhal.