Lánské oboře je 300 let, lidé tam mohou přijít jen na krmení zvěře

Obora v Lánech slaví 300 let od svého založení. Běžný návštěvník však může na místo, které je pod správou Kanceláře prezidenta republiky, jen výjimečně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lánská obora

Lánská obora | Foto: Jana Huzilová

Zvířat se v oboře, která byla založena před třemi stoletími, prohání podle tamních správců 1500 až 1600 kusů. „V základních druzích je to jelen evropský, daněk skvrnitý, muflon, jelen sika a prasata,“ vyjmenovává ředitel lánské obory Jiří Janda.

Současná výměra obory je podle Jandy zhruba 3 tisíce hektarů, původně však prý zabírala plochu 9 tisíc hektarů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Jana Huzilová natáčela o oboře v Lánech.

„Je to území, které je 35 kilometrů od Prahy, a přitom na vás z každého koutu dýchá historie, která je tam všudypřítomná,“ říká Janda, podle nějž patří obora k nejstarším v Evropě.

V tuto dobu jsou v oboře nejčastějším zvukem projevy říje jelena siky. Aby lidé měli šanci nějaká zvířata vidět, musí však přijít na konkrétní místo, v konkrétní roční dobu a čas. Obora totiž není běžně přístupná, s výjimkou části, která byla v roce 2006 speciálně upravena a otevřena pro návštěvníky.

„Máme dokonce pravidelné krmení v určitou denní dobu. V době otevření demonstrační části, tedy do konce září, je to vždy ve tři hodiny odpoledne,“ říká Jiří Janda.

Jinak lidé do obory nesmí.

Jana Huzilová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme