„Duby se vysazují hlavně pro brouka páchníka hnědého, aby měl kde být za pár desítek let. Ptačí třešně se sem dávají, aby měli potravu i jiní živočichové,“ vysvětluje lesní hospodář Lešák.
Mynář v oboře lovil zřejmě i dříve, tedy v letech, které NKÚ neprověřoval. Hospodaření hradní kanceláře v Mynářově éře prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, píší Seznam Zprávy.
Klopotovské údolí u Nového Města nad Metují na Náchodsku je stále bez jelenů. Stádu se podařilo do volné přírody utéct letos na jaře, kdy spadlé stromy po vichřici narušily ohradu.
Choltice dokončují revitalizaci rybníků v zámecké oboře. V průběhu zimy specializovaná firma odtěžila bahno z vodních nádrží, opravila výpusti a zpevnila hráze, aby nekolísala hladina vody.
Myslivci dnes brzy ráno vypustili do obory Libeň u Nového Strašecí na Rakovnicku čtyři zubry evropské. Obora se tak zapojila do mezinárodního programu na záchranu zvířete, které je ohroženo vyhynutím. Zubři přijeli z Polska, dosud žili v Bělověžském pralese. Cesta jim trvala 13 hodin.
Horská obec Bílá v Beskydech má novou turistickou atrakci. V malé oboře pro původní divokou zvěř se teď zabydlují mufloni, divočáci nebo třeba jelen. Obec doufá, že se na česko-slovenské pomezí podaří přilákat více návštěvníků, hlavně rodiny s dětmi.
Obnova rybníka Boušovka zahrnovala odbahnění, opravu hráze a vykácení některých stromů. Na hladinu vodní plochy, která je přírodní památkou, se po ní vrátily také lekníny. Slavická obora se rozkládá na 680 hektarech mezi městy Slatiňany a Nasavrky.
Z části Slavické obory mizí plot, červená pro turisty ale platí dál. Lesníci se rozhodli uvolnit přístup do lokality kolem Nasavrk, která sloužila především k chovu mufloní zvěře. Její stav ale postupně poklesl a důsledná izolace není nutná. Na území obory je povolený vstup jen čtyři měsíce v roce.
Lánská obora, která má rozlohu 30 kilometrů čtverečních, je jednou z největších a z nejstarších obor v Evropě, podle některých hlasů i na světě. Byla založena před třemi sty lety, v roce 1713. K jejímu 300. výročí připravil hrad Křivoklát celoroční výstavu v prostoru bývalé spilky na dolním nádvoří.
Obora v Lánech slaví 300 let od svého založení. Běžný návštěvník však může na místo, které je pod správou Kanceláře prezidenta republiky, jen výjimečně.
Možná naposledy můžete dnes v Žehušicích na Kutnohorsku spatřit vzácné bílé jeleny. Tato zvířata se už přes sto padesát let chovají v tamní oboře. Její ukázková část byla vždy v letní sezóně přístupná veřejnosti. To se ale teď změnilo.
Ministerstvo zemědělství odsouhlasilo kontroverzní směnu pozemků v oboře Radějov v CHKO Bílé Karpaty. Pozemky si vymění Lesy České republiky a rodina Leoše Novotného. Bývalý majitel potravinářské firmy Hamé Babice získá více než 1100 hektarů v oboře, ve které je už několik let v nájmu. Novotného hospodaření přitom opakovaně kritizovali ekologové i Česká inspekce životního prostředí. V oboře prý nechal přemnožit zvěř, která pak zničila vzácnou květenu.