Liberecká výstava Industriál války ukazuje i Hitlerovu sebevražednou zbraň
Liberecko se za 2. světové války stalo významnou oblastí válečné mašinérie, vyráběly se zde komponenty do nacistických letadel i raket. V libereckém Severočeském muzeu se otevírá výstava Industriál války, která ukazuje, co všechno v regionu za okupace vyrobili. Jedním z lákadel je i Hitlerova sebevražedná zázračná zbraň.
„V1 byla takzvaná zbraň odplaty. Jedná se o létající bombu a zároveň jednu z nejznámějších zbraní nacistického Německa,“ říká o jednom z exponátů kurátor výstavy Ivan Rous.
Na výstavě je k vidění i sebevražedná verze V1 s kabinou pilota, která podle německého názvu Liberce nesla jméno Reichenberg. Tato střela se z velké části vyráběla právě v Liberci.
„Na Liberecku a Jablonecku se za druhé světové války vyrábělo pro válečnou mašinérii všechno možné, od odznaků až po kulomety a celé díly letadel. Působil tady například Junkers,“ říká Rous.
„Liberecko bylo především daleko od jakékoliv fronty. Doznívalo to až do konce války, kdy se fronta zastavila 30 kilometrů od Liberce. Liberec tedy nebyl zasažen žádnými přímými boji a to byl ten důvod, proč se sem přemísťovaly podniky z oblastí, které byly v dosahu spojeneckých bombardérů, nebo musely být evakuovány před postupující východní frontou,“ vysvětluje kurátor důležitost Liberecka pro válečný průmysl.
Na výstavě je 35 textových a obrazových panelů, které sledují jednotlivé lokality nebo podniky. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem, proto si zde mohou návštěvníci prohlédnout kusy letadel a předměty, které se v regionu za války vyráběly. Jedná se například o motory, dřevěnou přídavnou nádrž z konce války, kdy Německo již nemělo dostatek vhodných materiálů. Všemu dominuje 20mm protiletecký kanón vzor 38.
Výstava bude v Severočeském muzeu v Liberci otevřena do 2. září.