Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Muzeum Eduarda Štorcha v Lobči na Mělnicku seznamuje návštěvníky se životem v pravěku

V Muzeu Eduarda Štorcha v Lobči na Mělnicku uvidí návštěvníci kopii malého mamuta, nejstarší dochované kosterní části člověka nebo Věstonické venuše. Seznámit se mohou se životem lidí v pravěku. Známý spisovatel Lovců mamutů do malebné obce nedaleko Mšena jezdil v létě na chatu, a na tamním hřbitově je dokonce pochovaný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kopie poprsí Věstonické venuše v Muzeu Eduarda Štorcha v Lobči

Kopie poprsí Věstonické venuše v Muzeu Eduarda Štorcha v Lobči | Foto: Jana Huzilová

S myšlenkou založit v Lobči muzeum věnované pravěku přišel současný ředitel Luděk Dohnalík:

„Muzeum Eduarda Štorcha v Lobči bylo otevřeno 21. srpna 2010. Často nás navštěvují prarodiče s vnoučaty, ale i mateřské, základní a dokonce i střední školy.“

Muzeum připravuje řadu doprovodných akcí.

„Jedna se týká jarního období a druhá podzimního. Je to všechno v souvislosti s lovci mamutů. Na jaře se pod názvem Ulov si svého mamuta hází míčkem do plastikového mamuta. Podzimní část se týká vlastního sběru pazourků na našich místních polích,“ prozrazuje Dohnalík.

V dubnu uplynulo 135 let od narození Eduarda Štorcha. Muzeum k tomuto datu instalovalo pamětní desku a kopii jeho busty.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Muzeu Eduarda Štorcha natáčela redaktorka Jana Huzilová

„Jsme de facto první muzeum na světě, které vlastní kopii unikátní sbírky poprsí z věstonických venuší. Tato sbírka se v originále nachází pouze v brněnském Zemském muzeu a má osm prvků. Pro nás je hodně zajímavé, že jsme získali kopii nejstarší dochované kosterní části člověka. Je to kostra stará 3,5 milionu let, která byla nalezena teprve v roce 1978 v Etiopii. Podle písně skupiny Beatles, která se tehdy hodně hrála, je nazvaná Dívenka Lucy.“

V muzeu uvidí návštěvníci i kopii Věstonické venuše.

Malý mamut v Muzeu Eduarda Štorcha v Lobči | Foto: Jana Huzilová

„Opět je to od našeho spolupracovníka z Brna, pana Kroupy, který pro nás zhotovuje repliky ze všech originálů. Většinou se Věstonická venuše uvádí a zobrazuje jako jeden celek, ale ona měla pravou končetinu oddělenou od těla. Věstonická venuše je zhotovena z pálené hlíny, což ví málokdo,“ dodává Dohnalík.

Muzeum je otevřeno od dubna do října, pravidelně od středy do neděle - od 10 do 16 hodin.

Jana Huzilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme