S prachovkou se na Svatovítský poklad nesmí

Kdyby lidé tolik nedýchali, byly by vzácné poklady Koruny české čistější. Když totiž 30 tisíc turistů každý rok vydechuje oxid uhličitý, dělá to pěknou neplechu v přísně chráněných prostorách Pražského hradu, kde je uložen Svatovítský poklad. Skvosty mohou třeba rezavět. Proto restaurátoři nastupují k předvánočnímu úklidu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do kaple sv. Kříže se vrátila stálá expozice Svatovítského pokladu

Do kaple sv. Kříže se vrátila stálá expozice Svatovítského pokladu | Foto: Filip Jandourek

Míříme k předmětu, který se také bude kontrolovat – k plenáři z Trevíru. „Mám na sobě nikoliv přízové, nýbrž kožené rukavice z jelenice. Ty nepropouštějí lidský pot. Předmětu se zkrátka nemůžeme dotknout rukama,“ popisuje hlavní restaurátor Norbert Riegel.

Přehrát

00:00 / 00:00

S prachovkou se na Svatovítský poklad nesmí

Zatímco jeho kolega leští upatlané sklo, s Norbertem Rieglem mířím k dalším vitrínám. Je jich tu 34 a každá chrání exponát s pojistnou hodnotou jdoucí do milionů korun. Proto jsou přísně střeženy a klíče hlídají strážci pokladu.

„Odemyká se speciálním klíčem, který má jen Správa Pražského hradu,“ říká hlavní restaurátor, zatímco mě vyhání pryč. Aby mohl odemknout, musím být mimo místnost. I to je součást bezpečnostních postupů.

Vcházíme dovnitř. Můj průvodce se dotýká mistrné zlatnické práce ze 13. století a zjišťuje, jak moc se na ní usadil prach.

Do kaple sv. Kříže se vrátila stálá expozice Svatovítského pokladu | Foto: Filip Jandourek

„Stačí přetřít povrch čistou rukavicí,“ ukazuje. „Musíme také zjistit, zda lak, který jsme použili, nedegradoval – zda nezačínají tmavnout stříbrné části relikviáře.“

Kdyby byl na exponátu prach, očistil by ho štětcem nebo tlakovým přístrojem. „Prachovkou ho čistit nemůžeme. Předmět je opatřen mikrovrstvou konzervačního laku, který bychom mohli porušit,“ vysvětluje.

Norbert Riegel se o exponáty stará rok. Tehdy si ho najala Metropolitní kapitula u sv. Víta, aby poklad kompletně zrestauroval.

„Obdivuji práci, kterou vykonaly generace před námi. Některé postupy, které staří řemeslníci a umělečtí mistři použili, už dnes ani neznáme,“ upozorňuje.

Exponáty jsou vyčištěné. Naleštěné vitríny mají zkontrolovaná bezpečnostní čidla a restaurátoři balí fidlátka. Vystřídají je turisté, kteří se na český poklad od sv. Víta přijíždějí dívat z celého světa. Určitě mezi nimi budou i takoví, kteří si všimnou každé šmouhy na skle. Po tomto úklidu by žádnou najít neměli.


Zvětšit mapu: Svatovítský poklad se ukrývá v kapli sv. Kříže

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme