V kapli sv. Kříže na Pražském hradě vystavují Svatovítský poklad
Ještě před rokem nejvzácnější kousky svatovítského pokladu chátraly ukryté v depozitářích Metropolitní kapituly, teď si je po nákladné rekonstrukci prohlížejí lidé z celého světa. Nejvzácnější kousky z chrámového pokladu jsou už rok vystaveny v kapli sv. Kříže na Pražském hradě a přišlo si je prohlédnout až 30 tisíc lidí.
Největším nepřítelem pokladu v dnešní době nejsou dobyvatelé ani sběratelé relikvií a uměleckých předmětů, ale hlavně čas.
I proto se členové Metropolitní kapituly, kteří o poklady svatovítské katedrály pečují už osm století, rozhodli dát sbírku do pořádku. Za tím účelem oslovili tým restaurátora Norberta Riegela.
„Ten poklad byl uchováván v katedrále sv. Víta v naprosto neodpovídajících podmínkách pro dnešní ukládání památek, to znamená ve vlhku a velkém chladu,“ říká Norbert Riegel a vysvětluje postup práce:
„Bylo potřeba všechny předměty přenést do restaurátorských dílen Pražského hradu, tam je do detailu rozebrat, očistit, znovu zrestaurovat, některé věci dokonce pájet a potom zase dát dohromady a nalakovat.“
Když dali restaurátoři kolekci svatovítského pokladu do pořádku, umístili ji do nově opravené kaple sv. Kříže. Tady udělala vstřícný krok Správa Pražského hradu, když nákladnou obnovu kaple zaplatila.
„Patří k nejvzácnějším, jsou tady velmi staré relikvie ještě z doby gotiky, je tady několik věcí, které mají ještě i starší původ. Nejstarší kousky, které tady fungují, jsou ještě z Byzantské říše,“ vysvětluje Václav Beránek ze Správy Pražského hradu.
Svatovítský poklad tvoří čtyřista předmětů. Jde hlavně o schránky na ostatky významných mužů a žen. Jsou ze zlata a zdobí je drahé kameny.
„Když si uvědomíme, že vlastně první relikvie se dostala do Prahy už v 10. století za sv. Václava, který dostal rámě sv. Víta, a kvůli tomuto pokladu vlastně stojí katedrála, tak si myslím, že o významu toho pokladu není třeba pochybovat,“ myslí si Václav Beránek.
Svatovítský skvost je jedním z největších chrámových pokladu na světě.