V katedrále svatého Víta budou blahořečeni umučení františkáni
Dnes bude Svatovítská katedrála a její okolí patrně v obležení. V 10 hodin se v ní odehraje nevšední obřad - blahořečení čtrnácti františkánů, kteří 15. února 1611 zemřeli mučednickou smrtí - ubil je dav Pražanů v reakci na vpád pasovských vojsk do hlavního města. O jejich beatifikaci usilují katolíci téměř čtyři staletí. Půjde o vůbec první církevní akt tohoto druhu na českém území.
Podle správkyně Provincie františkánů Amaty Wenzlové má beatifikace před staletími zabitých řeholníků význam i dnes.
„Především pro naši společnost jsou to velmi potřebné vzory věrnosti, odvahy, ochoty obětovat se – to jsou hodnoty, které jsou k nezaplacení,“ myslí si.
Až kardinál Angelo Amato z Kongregace pro svatořečení a blahořečení prohlásí mnichy za blahoslavené, jejich 400 let staré kosti spočinou v nově vyrobeném relikviáři.
Příspěvek o františkánech připravila pro Víkendový Ranní Radiožurnál Michaela Vetešková
Je dřevěný, s odklápěcí stříškou a zdobí ho dva bronzové kříže, reliéf madony s dítětem a čtrnácticípá hvězda, která odkazuje na 14 zabitých františkánů.
„Nový relikviář má vyjadřovat také něco z jejich spirituality a jednou ze stěžejních hodnot je chudoba, prostota, jednoduchost,“ vysvětluje Wenzlová.
Lebky a kosti dolních končetin, o kterých antropologové po důkladné expertíze prohlásili, že řeholníkům patřily, budou zabalené do červených a hnědých tkanin.
„Bude to len a acetát. Materiály mají symbolicky zastupovat františkánskou chudobu a mučednickou důstojnost i barevně, protože se bude jednat o zemitou přírodní a červenou barvu,“ popisuje Wenzlová.
Relikviář se pak po obřadu ve svatovítské katedrále vrátí tam, odkud letos v létě archeologové vyzvedli dřevěnou truhlu s pozůstatky mnichů, tedy do kaple kostela Panny Marie Sněžné. Měl by tam být umístěn tak, aby si ho příchozí lidé mohli prohlédnout.