Válečný pilot František Fajtl má pamětní desku v pražských Letňanech
Generál a legendární pilot František Fajtl má v Praze Letňanech svou pamětní desku. Jako pilot Britského královského letectva za 2. světové války bojoval proti nacistickému Německu. Po komunistickém převratu byl ale propuštěn z armády, zatčen a bez soudu vězněn. Plné rehabilitace se dočkal až po roce 1989.
Pamětní deska je umístěna na čelní stěně základní školy v Letňanech a má dvě části. Jednou z nich je portrétní plastika Františka Fajtla, druhou profil letounu Spitfire, ve kterém Fajtl létal za 2. světové války.
Slavnostního odhalení památníku se zúčastnili vysocí představitelé armády a letectva. Svému předchůdci vzdali hold i piloti dvou letounů L-159, které přelétly nad školou.
František Fajtl byl v květnu 1942 sestřelen při vzdušném souboji nad francouzsko-belgickými hranicemi, vyvázl však bez zranění. Čekala ho ale dramatická cesta, kterou později zaznamenal v knize Sestřelen.
Reportér Jan Herget sledoval slavnostní odhalení pamětní desky generála Františka Fajtla v Praze-Letňanech
„Mimořádně dobrodružnou cestou se dostal z okupované části Francie do neokupované. Odtud přešel Pyreneje do tehdy neutrálního frankistického Španělska, kde byl dlouhé měsíce vězněn v koncentračním táboře. Teprve poté se britských autoritám působícím ve Španělsku podařilo ho ‚vyreklamovat‘,“ popisuje Fajtlovy osudy historik Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.
Fajtl během 2. světové války prošel Polskem, bojoval ve Francii a ve slavné bitvě o Británii. V řadách Britského královského letectva nalétal celkem 275 operačních hodin nad nepřátelským územím, prokazatelně sestřelil 4 nepřátelské letouny a několik dalších poškodil.
„Stal se vůbec prvním Čechem, kterému Britové svěřili velení nad svou vlastní stíhací perutí,“ upozorňuje Rajlich. Vrcholem Fajtlovy kariéry bylo vedení samostatného československého stíhacího pluku.
Nad pražskými Letňany přeletěly stíhačky na počest Františka Fajtl
Číst článek
Po 2. světové válce a především po únoru 1948 upadl v nemilost komunistického režimu a skončil v táboře nucených prací na Mírově. Jeho životem a osudem se prolínala všechna vítězství a pády, které provázely celou generaci československých vojenských letců. František Fajtl zemřel v roce 2006.