Výstava Monarchie ukazuje šaty císařovny Sissi i uličku lásky
V Národním muzeu v Praze vystavují plesové šaty císařovny Sissi s pojistnou hodnotou na 22 milionů korun i největší diamantový šperk v Česku, náhrdelník Naděždy Kramářové. Výstava s názvem Monarchie má návštěvníkům přiblížit život za císaře Františka Josefa I.
Šéf Národního muzea Michal Lukeš považuje za velmi cenné tmavomodré sametové šaty císařovny Sissi, které na výstavu zapůjčili kolegové z Vídně, pojistili je ovšem na víc než 20 milionů.
„Jsou to její slavnostní večerní šaty, které opravdu nosila ještě před sebevraždou korunního prince Rudolfa. Potom už se odívala do černého,“ vysvětluje Lukeš.
Většina exponátů je ale z depozitářů Muzea, a k těm nejcennějším patří největší diamantový náhrdelník v Česku, šperk Naděždy Kramářové.
Aby si mohli výstavou procházet i malí návštěvníci a nelekali je či nenudili obrázky zamračených vousatých pánů v uniformách, vedení Národního muzea oslovilo malířku Lucii Seifertovou, aby na panely s vysvětlivkami přimalovala veselé obrázky.
„Já jsem tady k tomu dělala takové fórky. Monarchie měla takovou vážnou a úctyhodnou image, já jsem k tomu udělala srandičky,“ říká Seifertová.
„Výstava je o 19. století, ale snažíme se ukázat, že ta doba nebyla tak konzervativní, jak se nám to možná zdá. Výstava je určena též dětskému návštěvníkovi. Chceme, aby se děti učily o historii. Proto je výstava doplněna mnohými interaktivními prvky,“ uvádí Michal Lukeš.
Dospělí návštěvníci si mohou na výstavě projít i uličku lásky 19. století nebo nahlédnout do apartmá veřejného domu z dob Rakouska Uherska.
Skoro 70 let vlády císaře Františka Josefa bylo dobou překotných společenských proměn. Přesto v něm lidé řešili podobné problémy jako my, jen byli oblečení podle jiné módy, užívali jinak tvarované a barevné nádobí a jezdili v jiných automobilech. I o tom výstava v Národním muzeu je.