Samice žraloků velrybích skladují sperma
Samice žraloků velrybích zřejmě dělají to samé co včelí královny – skladují spermie a svá vajíčka jimi postupně nechávají oplodnit.
Žralok velrybí (Rhincodon typus), který dorůstá délky 13 metrů, je největším žijícím zástupcem žraloků. Žije v tropických vodách, živí se planktonem a samice jsou vejcoživorodé. U tohoto typu rozmnožování se vajíčka vyvíjejí v těle matky a líhnou se těsně před porodem nebo v jeho průběhu. Žralok velrybí může v jednom vrhu porodit až 300 půlmetrových mláďat. Biologové z Illinoiské univerzity teď měli možnost prozkoumat extrémně vzácná embrya těchto žraloků, která získali a zmrazili tchajwanští vědci.
V děloze jediné ulovené samice se nacházelo 304 embryí v různém stádiu vývoje – od těch ve vajíčkách, která byla na počátku vývoje, až po mláďata, která by se zanedlouho narodila. Genetické testy paternity ukázaly, že všechna mláďata – i když se nacházela v tak odlišných fázích vývoje – mají stejného otce. To znamená, že samice zřejmě dokážou ve svém těle uchovávat spermie a že jim sperma z jednoho páření vystačí na několik vrhů mláďat. Také to naznačuje, že žraloci velrybí mají dost osamělý život, ve kterém je páření jen ojedinělou událostí.
Kdy a jestli vůbec unikátní objev potvrdí další studie, si vědci netroufají odhadnout. Několik málo samic žraloka velrybího chovaných v zajetí ještě nedosáhlo věku 25 let a tedy ani pohlavní dospělosti. Počty žraloků v přírodě klesají v důsledku lovu a dospělé samice schopné rozmnožování jsou vídány jen zřídka.
Zdroj: University of Illinois in Chicago, Endangered Species Research