Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Stav krkonošských lesů se podle výzkumů výrazně zlepšil

V Krkonoších se postupně mění druhová skladba lesa. Nepůvodní smrky nahrazují například jeřáby, jedle a buky. Poslední výzkumy navíc ukázaly, že se úspěšně podařilo vrátit stromy i na místa, která zasáhla například imisní kalamita v 80. letech minulého století.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příroda

Příroda | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Krkonoše prakticky v té hřebenové části uschly kvůli imisím. Tehdy v 90. letech pomáhala Krkonoše zalesnit nizozemská nadace Face. Díky ní dneska máme Krkonoše zalesněné zhruba 20 a 30letými stromy. Podle našich inventarizací a průzkumu v terénu, se krkonošské lesy prakticky zmlazují samy. To znamená, že se v lese usazují ty stromy, které tam jednak rostou a které případně přifoukne vítr – tedy opět přirozené procesy," říká Radek Drahný z vedení správy parku.

Největší poškozenou plochu lesů zaznamenali odborníci v roce 1987. Kvůli imisní kalamitě dřevorubci vykáceli asi sedm tisíc hektarů lesa.

Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme