ČHMÚ začal pracovat s novým systémem využívajícím družicová data
Čeští meteorologové by měli brzy mít k dispozici nový nástroj k přesnějšímu předpovídání povodní. Jde o projekt Floreo, který využívá družicová data. Dnes byl představen veřejnosti.
Včasná a přesná předpověď před povodněmi může zachránit nejen majetek, ale především životy. Meteorologové pracují se statistikami i složitými matematickými modely a pravděpodobnost přesné předpovědi je v dnešní době velmi vysoká.
Jak ale ještě dále zpřesnit předpovědi a varování před povodněmi, by mohl pomoci projekt Floreo (Název je akronym složený z anglických slov Flood Risk Earth Observation, tedy sledování rizika povodní na Zemi), který využívá družicová data dálkového průzkumu Země.
O projektu Floreo hovořil v Ozvěnách dne Rž Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.
Podle Jana Daňhelky z Českého hydrometeorologického ústavu, který je uživatelem projektu, je podstatou systému to, že družice umožňují sledovat spojitě některé informace o stavu povodí a krajiny jako takové.
"Projekt je zaměřený spíše na hydrologické aplikace, zejména na sněhovou pokrývku. Identifikace toho, kde je sníh je velmi významná informace. Český hydrometeorologický ústav má totiž zatím informace o množství sněhu ze sítě tří stovek měřících stanic, který není zcela přesný. Neví co se děje mezi nimi," řekl v Ozvěnách dne Rž.
První součást projektu Floreo byla dnes uvedena do operativního provozu. "To znamená vyhodnocování množství sněhu je dostupné na internetových stránkách. Projekt ale samozřejmě pokračuje," uvedl Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.