ČTÚ zahájil aukci o kmitočty pro sítě LTE, vydražit je chce do konce roku
Český telekomunikační úřad formálně zahájil aukci kmitočtů pro nejmodernější technologii LTE. Na svém webu zveřejnil i její podmínky. Přihlášky do aukce o uvolněné kmitočty pro rychlé mobilní sítě v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz budou přijímány až do 10. září. Kdo kmitočty získá, by se mělo rozhodnout na konci listopadu. Přidělovat je ČTÚ začne zřejmě v lednu 2013.
Technologie LTE nabízí mnohem kvalitnější a zároveň levnější služby, než jsou zatím dostupné. Česká republika ale teprve nedávno spustila testovací provoz pro minimum lidí a je zase jednou na evropském chvostu. V řadě zemí už tyto sítě totiž komerčně fungují, a to nejen třeba ve Skandinávii či Německu, ale třeba také v Pobaltí, Polsku nebo Maďarsku.
Začíná boj o kmitočty pro rychlou mobilní síť, zájemci se utkají v aukci
Číst článek
Nedá se však úplně říct, že by čeští operátoři zaspali. Přece jenom jde o relativně novou technologii, která je dostupná asi tři roky. Některé země prostě mají větší zájem na jejím zavádění.
Třeba ve Skandinávii umožňuje poskytovat rychlý internet i na odlehlých místech, kterých je v zemi samozřejmě neporovnatelně více než v Česku, a proces je také závislý na uvolňování potřebných kmitočtů analogovou televizí.
ČR pokulhává i ve starších technologiích
Česká republika sice má kvalitní pokrytí sítěmi druhé generace – přes 90 procent, takzvané 3G ale značně pokulhává. Operátoři udávají dostupnost asi 75 procent, ve skutečnosti jí ale ani zdaleka nedosahují. Přitom třeba v Británii, kde jsou podmínky mnohem složitější, je 3G připojení rozšířené přibližně jako v tuzemsku 2G.
Srovnání komunikační nabídky v ČR a v zahraničí si připravil redaktor Ondřej Bouda
Nezávislé studie dokonce uvádí, že česká 3G síť patří mezi nejhorší z vyspělých zemí. A zároveň nejdražší. Marže českých operátorů se pohybují okolo rekordních pětačtyřiceti procent.
Podle OECD dokonce Češi volají dlouhodobě nejdráž na světě. Proč? Protože to operátorům prochází. Český telekomunikační úřad sice tvrdí, že nemůže regulovat komerční ceny, ale zkušenosti z civilizovaného světa ukazují, že jsou i další možnosti.
Například v Británii, kde jsou s technologií LTE v podobné fázi jako v Česku, je podmínkou tendru 98procentní pokrytí celého území. O něčem takovém si zatím Češi mohou nechat jen zdát.