Chytré oblečení může zachránit život hasičům nebo vojákům. Základem technologie jsou vodivé nitě
Na Veletrhu vědy 2025 v pražských Letňanech byly k vidění také ukázky praktického použití vědeckých inovací v běžném životě. Mezi ně patří i takzvané chytré oblečení vyvíjené pro náročné profese jako jsou typicky vojáci nebo hasiči a záchranáři. Do mobilního studia Radiožurnálu je přišel představit Jiří Navrátil, odborník na textilie z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.
Na ukázku s sebou Navrátil přinesl zdánlivě obyčejný tmavě modrý hasičský oblek s reflexními žlutými pruhy, který v sobě ovšem ukrývá inovativní technologii založenou na vodivých nitích. Díky nim je možné integrovat elektroniku přímo do textilu.
Poslechněte si rozhovor s Jiřím Navrátilem, expertem na textilie ze Západočeské univerzity v Plzni
„Jako první si můžeme všimnout, že bliká. To znamená, že je tam integrované osvětlení, aby byl hasič dobře viditelný. Druhá funkce – je tam integrovaný senzor teploty, takže ta bunda měří teplotu a upozorňuje hasiče, že se například pohybuje v nějakém nebezpečném prostředí,“ vysvětluje Jiří Navrátil.
„A třetí funkce toho obleku je takzvaný emergency pásek. Pokud ten hasič potřebuje vyhlásit nouzový stav, tak může pásek strhnout a ten se rozbliká červeně. Zároveň oblek upozorní i velitele zásahu, že ten člověk je v nějaké nouzové situaci.“
Díky vodivým nitím integrovaným přímo do obleku je možné bezpečně připojit baterii nebo umístit na límec tlačítko, kterým si hasič v případě nouze přivolá pomoc.
Rychlejší cesta z hořícího objektu
Chytrými technologiemi může být vybavena i hasičská rukavice nebo bota. Díky integrovanému digitálnímu kompasu lze jejího majitele lokalizovat i bez GPS signálu.
„Kompas dovede hasiče například navigovat zpátky stejnou cestou, kudy přišel, případně ho navigovat pomocí šipek nejkratší nebo nejbezpečnější cestou z budovy ven,“ přibližuje Jiří Navrátil.
Tisíce kilometrů na jeden litr paliva. Tým českých studentů sestrojil prototyp ultraúsporného auta
Číst článek
Bundy s integrovanými textilními technologiemi už využívají hasiči například v Praze-Radotíně nebo v Plzni na Košutce. Rukavice je zatím stále ve fázi vývoje.
Kromě hasičů jsou chytré obleky určené i pro armádu. „Máme tady vystavené senzory průstřelu,“ ukazuje Jiří Navrátil.
„Využíváme vodivé nitě, tu si můžeme představit jako drát. A pokud ho přerušíme – když dojde k nějakému průstřelu a přerušení té vodivé nitě, případně nějakým šrapnelem –, tak jsme schopni říct, v jakém místě se ta nit přerušila, a detekovat průstřel v reálném čase.“
Také tato technologie je stále ve fázi vývoje, ale experti ze Západočeské univerzity doufají, že jednou bude chránit vojáky v terénu, pomůže zvýšit kvalitu zásahu a zefektivnit záchranu raněných vojáků.