Elektronické čtení může zachránit noviny a časopisy
Čtečky, tablety a chytré telefony dobývají svět novin a časopisů. V zahraničí už se v některých oblastech vydává více knih elektronicky, než klasicky na papíru. Tento trend by se mohl v budoucnu přenést i k nám.
Na českém trhu roste počet Kindle zařízení a čteček iPadu geometrickou řadou. Podle odhadů už jich tady máme přes 50 tisíc od každého typu. Zatím ale zůstává otázkou, kolik čtenářů bude ochotno si v elektronické podobě noviny nebo časopis přečíst.
V zahraničí už elektronické čtení v některých oblastech předstihlo tištěnou formu. "Například Amazon vydává více knih v elektronické podobě než tištěných a očekáváme, že se tento trend přenese i k nám do Čech,“ předpokládá Hana Huntová, organizátorka setkání nazvaného Interaktivní periodiky, které dnes v Praze pořádá Unie vydavatelů.
Potenciál elektronického čtení podle ní zatím dost komplikuje složité vydávání. „Pokud chce český vydavatel vydat časopis, který si může čtenář přečíst na iPadu, musí jednat s Applem v Americe. Navíc přes iPad si to můžete přečíst jen v jednom zařízení a pro vydavatele je náročné titul tomuto zařízení uzpůsobit," vysvětluje Huntová.
Elektronicky, jednoduše a dosupně
V době, kdy náklad tištěných periodik klesá, jsou elektronické čtečky a tablety tím, co by mohlo noviny a časopis zachránit. „Elektronický náklad je jednodušší. Pokud jako lidé budeme dále číst, noviny a časopisy v elektronické podobě přežijí. Elektronický obsah je lépe dostupný, můžeme si ho prakticky vzít všude, kde jsme byli zvyklí mít papírovou verzi,“ nastiňuje Huntová.
Například týdenník Respekt nově vychází rovněž v elektronické verzi. „Vydavatelé vychází z toho, že pro čtenáře Respektu je nejdůležitější jeho obsah, nebudou proto dále příliš upravovat to, co je dále nabízeno. Elektronická forma jinak nabízí další nové možnosti, například zakomponovat video do textu,“ popisuje Huntová.