Moderní telefon pro seniory má v sobě svítilnu i poznámkový blok
Pokud chcete dát svůj starý mobil rodičům, ještě si to rozmyslete. Může se totiž stát, že ho nebudou vůbec používat. Senioři mají totiž úplně jiné nároky na práci s telefonem. Některé jeho funkce vůbec nechápou, ale přesto by rádi byli s příbuznými ve spojení. Mladí vývojáři proto mají k dispozici speciální rukavice, brýle a sluchátka. Ty jim umožní cítit se jako průměrný sedmdesátník.
„Já mám zelený zákal pravého oka, skoro slepé pravé oko. Číslice jsou krásný, zkusím písmena. Esemesku? Paráda. S fingovanou artritidou se mi to dělá dobře,“ říká 55letý ultracyklista Jiří Hejdík a má na mysli speciální rukavici, pomocí které vědci testují pocity sedmdesátiletého člověka.
Sportovci ale příliš nevadila. „Cítím se v tom pořád dobře. Tyhle pocity mám skoro po každém druhém závodě, který dojedu,“ směje se.
K rukavicím, které jsou součástí takzvané empatické sady, patří i brýle zhoršující zrak a sluchátka způsobující částečnou hluchotu.
„Pomáhají vědcům vyvíjet technologie. Zejména technologie, ale i jiné produkty, které jsou určené seniorům,“ vysvětluje Ivan Tučník ze společnosti Emporia Telecom.
Sadu pro mladé vývojáře vymysleli vědci z univerzity v Cambridge. Výsledkem jsou pak telefony šité na mírů seniorům. Kromě výrazných tlačítek a velkého displeje mají i další funkce jako je vysunovací poznámkový blok, svítilna nebo nouzové tlačítko. Zvýrazněná je i hlasitost vyzvánění.
Pro pokročilejší seniory se chystá i „napůl“ chytrý telefon, kdy email, počasí i navigaci bude možné ovládat pomocí klasických tlačítek. A pro aktivní důchodce je zase k dispozici outdoorová verze.
Jak ale upozorňuje Ivan Tučník, mobily pro seniory v poslední době oceňují i japonští manažeři, který je dostávají v balíčku s chytrým telefonem.